Foto: www.rezeknesbiblioteka.lv

     2011. gada 16. decembrī Rēzeknes Centrālās bibliotēkas abonements lasītājiem piedāvā 46 jaunas grāmatas. Turpinājumā vairāk par dažām no tām.

 

     Vai šogad nevēlaties savu Ziemassvētku eglīti izrotāt ar dabas veltēm? 30 vienkāršas un saprotamas pamācības ar jaukām ilustrācijām, kuras var atrast S. Celleres grāmatā „Ziemassvētku rotājumi”, rosināt rosina ķerties pie eglītes svētku ietērpa darināšanas. Ziemassvētku simbols ziemeļbriedis Rūdolfs no čiekuriem un priežu zariņiem, smaržīgas zvaigznītes no apelsīnu miziņām, salmu virtenes un pat vaska rozes – to visu jums palīdzēs pagatavot grāmatā dotie norādījumi.

 

     Grāmata „Ne tikai tas, ko mēs ēdam” mudina aizdomāties, vai nedzīvojam maldīgu priekšstatu varā, piemēram, ka viss treknais ir neveselīgs, miegs pirms pusnakts ir visveselīgākais, lielās izbailēs var nosirmot, alkohols sasilda, vitamīnu nevar būt par daudz utt. Grāmatā meklējiet atbildes uz jautājumiem, vai apelsīnu mizas drīkst mest komposta kaudzē, kas būtu mūsu dzīve bez sāls, kāpēc daži cilvēki ir kreiļi, vai smadzeņu centri var apmānīt ķermeni, kāpēc mēs salstot trīcam, kāpēc mūsdienās cilvēki izaug lielāki nekā viņu senči u. c.

 

 

     Telekompānijas LNT un izdevniecības „Jumava” kopīgi izdotajā grāmatā „Latvijas leģendas” aprakstīti notikumi un personības, kas veidojuši Latviju lielāku. Ievērojot hronoloģiju, izdevumā apskatīti cilvēki un notikumi, sākot no senatnes līdz mūsdienām. Grāmatā aprakstīts valdnieks Rūsiņš, Valters fon Pletenbergs, Hercogs Jēkabs, Krišjānis Barons, Oskars Kalpaks, Valdemārs Baumanis, Gunārs Astra, Edgars Kauliņš, Kārlis Skrastiņš u. c. Atraktīvi, ar piedzīvojumu garšu rakstītie stāsti uzsver un atklāj ne vien konkrētā cilvēka likteni, bet arī raksturo Latvijas vēsturi kopumā.

 

     Par visai nopietniem jautājumiem savā grāmatā „Blakusparādība: nāve” runā bijušais farmācijas industrijas darbinieks Dž. Virapens. Grāmata atklāj nozares aizkulišu faktus: korupciju, krāpšanos zāļu reģistrācijas procesā, negodīgu tirgvedību un nepietiekami pārbaudītu medikamentu izraisītās blakusparādības... Visu šo negāciju iemesls diemžēl ir nauda. Autors neslēpj, ka ar daudzām zālēm ir veikti tikai īstermiņa klīniskie pētījumi, ka farmācijas industrija pati izgudro slimības un reklamē tās īpašās kampaņās, lai palielinātu medikamentu noietu, ka lielās farmācijas korporācijas ik gadu tērē milzu naudu, lai pārliecinātu ārstus parakstīt konkrētā uzņēmuma ražojumus, ka farmācijas industrija par saviem upuriem arvien biežāk izvēlas bērnus…

 

 

     Izdevumā „Ceļš, kuru izvēlēties” savukārt apkopota ievērojamā amerikāņu rakstnieka un domātāja M. Skota Peka psihoterapeita privātpraksē gūtā pieredze. Grāmata piedāvā ceļojumu dažkārt grūtā un sāpīgā iekšējo pārmaiņu procesā, kas ved uz augstāku garīga brieduma pakāpi. Šis M. Skota Peka darbs, kas iedvesmojis miljoniem cilvēku visā pasaulē, noderēs katram, kuru vilina psiholoģiskas atklāsmes un savas personības izaugsme. (Grāmata latviešu valodā 2005. gadā jau izdota ar nosaukumu „Nepazīstamais ceļš”.)

 

     K. Bukerela grāmatā „Zīdaiņu zābaciņi” piedāvā daudz ideju un modeļu paraugu – no vilnas vai kokvilnas, ar svītrām vai bumbulīšiem, zemenēm vai pelītēm... Idejas būs piemērotas gan mazajiem kungiem, gan mazajām dāmām. Katrs paraugs ir papildināts ar uzskatāmu foto un rūpīgu tehnisko aprakstu. Grāmatā starp zābaciņu idejām atradīsiet arī kādu vestīti, cepurīti un zeķītes.

 

     L. Stenfīldas grāmatā „150 adīti malu raksti”, kura arī noderēs rokdarbniecēm, savukārt apkopoti adīti malu raksti, kas ir lielisks papildinājums gan džemperiem, gan aksesuāriem – šallēm, cimdiem un cepurēm. Atklājiet, cik ātri un viegli var izrotāt aizkarus, bērna apģērbu un somas ar kādu no šiem skaistajiem rakstiem! Krāsainās fotogrāfijas ataino malu rakstus dabiskā izmērā. Visiem rakstiem ir sniegtas detalizētas izgatavošanas instrukcijas.

 

 

     Kā funkcionē politika un ekonomika sabiedrībās, kur neeksistē nauda un valsts pārvalde? Kāda ir radniecības nozīme sabiedrībā un cilvēka dzīvē? Kāpēc multikulturālisma jēdziens ir maldinošs? Atbildes uz šiem jautājumiem meklējiet T. H. Ēriksena grāmatā „Mazas vietas – lieli jautājumi”. Lai cik eksotiskas, interesantas, arī nepareizas, kaitinošas vai dīvainas mums šķistu citas kultūras, tās izprast un tajās iejusties nav viegli. Šī T. H. Ēriksena grāmata ir kā atslēga, kas iepazīstina mūs gan ar kultūru un sabiedrību izpratnei nepieciešamajiem instrumentiem, gan ar pasaules daudzveidību.

 

     Daiļliteratūras klāstā šoreiz pāragri aizgājušā mūziķa M. Freimaņa grāmata „Cilvēks parastais un viņa dienasgrāmata”, kurai manuskriptu viņš bija sagatavojis jau sen, bet izdot nepaspēja. Arī krājuma mākslinieci Z. Ernštreiti izvēlējies pats Mārtiņš. Ciešā sadarbībā ar Mārtiņa draugiem krājums izveidots atbilstoši autora iecerei – līdzās dzejas rindām lasāma arī Mārtiņa un viņa draugu dienasgrāmata. Grāmata tapusi ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un Nice Place atbalstu, to izdevis Mārtiņa Freimaņa fonds.

 

     Latviešu vīrieša slepeno sapņu pasauli atklāj Ē. Kūļa romāns „Mana Anete mersedesā”. Grāmata stāsta par vētrainu pagātni piedzīvojušo šoferi Kristapu Naudiņu, viņa dzīvē nav trūcis ne dažāda kalibra sieviešu, ne visai nopietnas aizraušanās ar alkoholu. Alkoholisms pusmūža vīru, kura galvenā nodarbe ir vadāt skolēnus uz skolu un atpakaļ, tur savā varā vēl šobrīd. Kaut gan mājās Kristapu gaida pēc negadījuma ratiņkrēslā (kuru Kristaps dēvē par mersedesu) sēdošā sieva Anete, tomēr arī pagasta bibliotekāres Viviānas uzkrītošā koķetērija „bīstamajā” vecumā esošo vīru neatstāj vienaldzīgu... Romāns ir veidots kā izvērsts Kristapa iekšējais monologs ar atstāsta formā iekļautiem dialogiem, kuru vietām pārtrauc Anetes dienasgrāmatas fragmenti.

 

 

     „Itālijas smarža” ir angļu rakstnieces S. Montefjores mīlas stāsts, kas aizsācies kara gados Itālijā, laikā, kad cilvēciskās īpašības dažkārt tika upurētas izdzīvošanas vārdā… Ekscentrisks aristokrāts atrasts nogalināts savā pilī īsi pēc Otrā pasaules kara. Pēc vairāk nekā divdesmit gadiem šis neatklātais noziegums maina dzīvi Albai – jaunai meitenei, kura bezrūpīgi dzīvo Temzā peldošā mājā sešdesmito gadu Anglijā. Starp šiem abiem notikumiem vijas tīras mīlestības un nodevības pavediens, kas aizved Albu no Anglijas laukiem uz Itālijas piekrastes olīvkoku birzīm, kurās vējo vīģu smarža, mūžīga mīlestība un vēl aizvien sajūtamas brīnuma atbalsis.

 

     Angļu rakstniece Dž. Mensela savā romānā „Milijas dēka” savukārt stāsta par jaunu sievieti, kura, izglābjot dzīvību slavenai rakstniecei, kļūst par savešanas objektu. Milijai nākas daudz melot gan lai atraidītu ērmīgus pielūdzējus, gan sastaptu savu nepieejamo sapņu vīrieti. Romānā valda mīlestība, draudzība un arī atriebība. Tā šī grāmata sola neganti lielu jautrības devu, varbūt to der palasīt, lai uzlabotu garastāvokli?

 

 

     Pilnu jauno grāmatu sarakstu skatieties šeit.

     Nākamā jauno grāmatu diena abonementā – 2. janvārī.

 

 

 

Līdzīgi raksti