No 18. aprīļa Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītavā apskatāma ceļvežu izstāde, bet abonementā – izstāde „Arī tādas mēdz būt grāmatas”, kurā aplūkojamas dažādas formas, apjoma un noformējuma ziņā ne tik tradicionālas grāmatas, pārsvarā tās ir abonementa krājuma miniatūrgrāmatas.

Latvijā par miniatūrgrāmatu tiek uzskatīta grāmata, kuras augstums un platums nepārsniedz 100 milimetrus, bet biezumam nav nozīmes. Dažās Eiropas valstīs un ASV to lielums nepārsniedz 76 milimetrus. Mazo grāmatiņu vēstures aizsākumi bijuši jau antīkajā pasaulē, sākumā rokrakstā un no 15. gadsimta iespiestā veidā.

Miniatūrgrāmatas Latvijā 30. gados sāka izdot izdevniecība „Zelta ābele”. Klajā nāca nelieli metieni, un šīs grāmatiņas bija tikai kā dāvanas, nereti ar autoru autogrāfiem, visbiežāk tās tika iegādātas kā suvenīri un nonāca pie kolekcionāriem. Latvijā miniatūrizdevumi tika izdoti latviešu un krievu valodā.

Miniatūrgrāmatās var ne tikai atrast noderīgu informāciju, bet tās ir arī vizuāli, poligrāfiski un mākslinieciski interesanti izdevumi, piemēram, K. Fridrihsona un I. Ziedoņa „Pasāžas”, kurā mākslinieka flomāstera zīmējuma tehnikā radītos darbus papildina dzejnieka teksts, brīnišķīgs ir 1984. gadā izdotais tautasdziesmām veltītais trīs grāmatu komplekts: K. Barons „Par dziesmām un dziedāšanu”, J. Peters „Trīs dārgas mantas” un „Tautasdziesmas”.

Bibliotēkas krājumā ir arī tādi skaisti izdevumi kā O. Vailda „Miniatūras”, I. Ziedoņa „Mirkļi. Foreles” un „Viddivvārpa. Poēma par maizi”. Izstādē apskatāmas arīdzan dažas audiogrāmatas no sērijas „Klausāmgrāmata”, kuras izdotas mp3 formātā, kā arī citas oriģināli mākslinieciski noformētas grāmatas. Šī izstāde būs apskatāma līdz 2011. gada 29. aprīlim.

Savukārt lasītavā aplūkojamā izstāde „Iepazīsti pasauli ar grāmatu!” interesentus iepazīstina ar apmēram pussimts sērijas Dorling Kindersley ceļvežiem no lasītavas krājuma.

Šīs sērijas ceļveži ir brīnišķīgi gidi pa dažādām pasaules valstīm, lielākajām metropolēm un šarmantākajām pilsētām. Ar lieliskām fotogrāfijām, ilustrācijām un kartēm, kā arī gleznainajiem maršrutu aprakstiem tie ļauj ikvienam lasītājam sajust katras vietas īpašo pulsu.

Ceļveži satur arī daudz praktiskas informācijas par konkrēto valsti vai pilsētu, piemēram, par sabiedrisko transportu, restorāniem, viesnīcām, telefonsakariem un jautājumiem, kuri var rasties, esot svešā valstī. Ļoti iespējams, ka tieši šie brīnišķīgie ceļveži kādu no jums pamudinās uz ceļošanu. Nāciet un skatieties, izstāde lasītavā būs aplūkojama līdz 9. maijam!