Foto no: www.handbag-time.com

     Iepriecinājums, sabiedriskā statusa un dzīves līmeņa apliecinājums, sievietes rakstura, temperamenta un dzīves stila pierādījums, arī mirkļa iegribas piepildījums. Kas tas ir? Atbilde – sievietes rokassomiņa!

 

     Rokassomiņa ir vissievišķīgākais no visiem aksesuāriem, lieta, bez kuras itin labi iztiek vīrieši, bet sievietes ir gandrīz neiedomājamas.

 

     Sieviešu rokassomiņu priekšteces parādījās viduslaikos, kad sīkus priekšmetus un naudu glabāja kabatās vai pie jostas piestiprinātos ādas maisiņos. Pirmās somiņas datē ar laiku ap 1790. gadu, kad modē bija ampīra stila kleitas, kurām nepiestāvēja ap vidukli apšņorētas kabatas. Autors ir nezināms, bet kādam ienāca prātā „žilbinoša” doma – „kabatu” iekārt siksniņā un nest pie rokas.

 

     Sensenos laikos sieviešu līdzi paņemtās mantas džentlmeniski nesa vīrieši, bet līdz ar somas izgudrošanu daiļā dzimuma būtnes ieguva ilgi gaidīto patstāvību. Tādējādi somiņu var dēvēt gan par ļoti sievišķīgu, gan arī par feministisku aksesuāru.

 

     19. gadsimta gaitā sieviešu somu rindas paplašinājās un parādījās pirmās ādas un klūdziņu variācijas. 20. gadsimtā somiņa kļuva par vissvarīgāko aksesuāru sievietes garderobē un par būtisku akcentu sievietes koptēlam.

 

     Rokassomiņu nenovērtējamo statusu apstiprina kaut vai tas vien, ka daudzi pasaulslaveni modes nami sava biznesa augšupeju sākuši tieši no somiņas. Te ir minami tādi pazīstami vārdi un kompānijas kā Hermes, LouisVuitton, Gucci, Prada, Chanel, Sen Loran un Dior.

 

     Līdzīgi kā modē, arī somiņu dizainā vienmēr jūtams laika gars. Modernā māksla somiņas ir padarījusi vienkāršākas, feminisms – praktiskākas.

 

     Somiņa tiek uzskatīta par vienu no emocionālākajiem aksesuāriem sievietes garderobē. Varbūt tādējādi ir izskaidrojams arī tas, kāpēc dažādos dzīves posmos sievietei ir atšķirīgas mīļākās somiņas.

 

     Vai jūs zināt, ka veids, kā sieviete nēsā somiņu, var pastāstīt par viņas raksturu? Vai soma var atklāt cilvēka nodarbošanos un sociālo statusu un kas būtu jāzina, iegādājoties jaunu somu? Uz šiem un citiem jautājumiem atbildes palīdzēs rast Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītavā sagatavotā izstāde (apskatāma no 26. augusta līdz 8. septembrim) par somām un somiņām – šo tik neaizvietojamo aksesuāru, kurš vienmēr ir pa rokai.

 

 

 

Izmantotā literatūra:

Saulīte-Zandere I. Aksesuārs, kas vienmēr pa rokai // Pastaiga. - Nr.9 (2003), 54.-58.lpp.

Vītiņa A. Somas un jaunais gadu tūkstotis // Kopā. - Nr.2 (2000), 58.-59.lpp.