Foto no: www.rezeknesnovads.lv

24. decembrī 135. gadskārta apritēs latgaliešu izdevējam, politiķim, dzejniekam un publicistam Francim Kempam, kurš ir bijis arī pirmais Rēzeknes pilsētas galva 1920. gadā. Nākamnedēļ Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītavā būs aplūkojama novadniekam veltīta izstāde.

Ieskats Franča Kempa biogrāfijā

Dzimis 1876. gada 24. decembrī Makašānu (tagadējā Sprūževas) pagasta Sprūževā. Agri zaudējis vecākus, nodots radu aizbildniecībā.

Mācījies Zaļmuižas (Nautrēnu) pagasta skolā, Pleskavas pilsētas skolā, Ludzas pilsētas skolā, sv. Katrīnas proģimnāzijā Pēterburgā, kā arī Pēterburgas Katoļu garīgajā seminārā (no pēdējā kursa izstājies) un Inženieru institūtā.

Strādājis par mājskolotāju un inženieri, bijis Satversmes un Saeimas deputāts, Hipotēku bankas taksators, satiksmes ministra biedrs, dzelzceļu galvenais inspektors.

1949. gadā deportēts uz Sibīriju, miris Tomskas apgabalā 1952. gada 21. oktobrī, apbedīts Mihailovkas kapos, bet kopš 1991. gada viņa mirstīgās atliekas atrodas bijušā Ludzas rajona Zvirgzdenes kapos.

Visu F. Kempa dzīvi, lai kur viņš atrastos un kādu darbu veiktu, vadījusi apņemšanās darboties savas tautas labā, neskatoties uz nemitīgu grūtību pārvarēšanu. Viņš ir viens no Latvijas dižgariem, kura atstātais mantojums saglabā lielu vērtību cauri gadsimtiem.

F. Kemps ir izdevis vairākas grāmatas (ievērojami vēsturiskie darbi par Latgales latviešu pagātni ir „Latgalieši” un „Latgales likteņi”), žurnālu „Zvaigzne”, „Daugavas kalendāru”, pirmo latgaliešu avīzi „Gaisma”, avīzes „Jaunuos Zinias”, „Liaužu Bolss”, žurnālu „Gunkurs”. Darbojies daiļliteratūras laukā, rakstot dzejoļus, stāstus un tēlojumus, arī tulkojis.

Latgales un latgaliešu vārda iedibināšana arī ir F. Kempa devums. 1900. gadā viņš Latgales nosaukumu ieteicis lietot Poļu Vidzemes jeb Inflantijas vietā, bet latgaliešu vārdu – t. s. vitebskiešu, polīšu jeb inflantiešu vietā.

F. Kempa kompetence acīmredzami pārsniedz profesionālās darbības jomas, viņam ir ievērojami sasniegumi daudzās dzīves nozarēs.

Informācija sagatavota,

izmantojot bibliotēkas novadpētniecības materiālus