Foto no: www.balvurcb.lv

Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītavā no 18. oktobra līdz 1. novembrim skatāma latgaliešu literāta un sabiedriskā darbinieka Jāņa Cibuļska simtgadei veltīta izstāde.

„Muoti Latgolu pazeistu caur sovu muoti, kod es runoju par sovu muoti, es runoju ari par muoti Latgolu.” (J. Cibuļskis.)

Ieskats Jāņa Cibuļska biogrāfijā

Jānis Cibuļskis, Andriva Jūrdža mazdēls, dzimis 1911. gada 19. oktobrī Nautrēnu pagasta Dekteru ciemā kā jaunākā atvase piecu bērnu ģimenē. Mācījies Livzinieku četrklasīgajā un Nautrēnu sešklasīgajā pamatskolā, vēlāk – Aglonas ģimnāzijā.

30. gadu sākumā dzīves ceļš viņu aizveda uz Viļaku, kur J. Cibuļskis strādāja par ticības mācības skolotāju vairākās skolās. Jau ģimnāzijas gados viņš sāka sadarboties ar latgaliešu preses izdevumiem „Zīdūnis”, „Latgolas Vōrds” u. c., sadraudzējās ar literātiem Viktoru Skuju, Albertu Lobreiteņu, Vladislavu Loci. Kopā ar Franci Kokoreviču Viļakā atvēra grāmatu un rakstāmlietu veikalu.

30. gadu otrajā pusē, Ulmaņlaiku latgaliešu drukas aizlieguma laikā, Jānis Cibuļskis kopā ar Vladislavu Loci dabūja atļauju 5 grāmatu iespiešanai latgaliešu valodā. Par to nācās šķirties no divām vectēva grāmatām, par kurām valsts bibliotēka samaksāja 400 latu.

Kara gadi J. Cibuļski ierāva drūmā dzīves virpulī, kas lika doties bēgļu gaitās uz Kurzemi un izciest arī izsūtījumu. 1955. gadā viņš atgriezās Latvijā, tika reabilitēts un iestājās darbā fabrikā. Sekojot savas sirds aicinājumam, J. Cibuļskis atkal neatlaidīgi ķērās pie 30. gados iesāktā darba – Latgales kultūrvēstures izpētes un tās vērtību saglabāšanas.

Pēc iepazīšanās ar profesoru Jāni Lapu J. Cibuļskis uzsāka latgaliešu-krievu vārdnīcas sastādīšanu. Vācot materiālus vārdnīcai, viņš kājām izstaigāja daudzus novadus Latgalē. Diemžēl latgaliešu-krievu vārdnīcu izdot neizdevās.

J. Cibuļska savāktie materiāli un atmiņas par vectēva Andriva Jūrdža dzīvi noderēja kā labs pamats Alekseja Apīņa, Ināras Klekeres un Lilijas Limanes darbam „Rakstītājs no Nautrēniem”.

J. Cibuļskis ir sakārtojis Aglonas Dievmātei veltītu dzejoļu albumu „Monstra te esse Matrem” („Rādi, ka esi māte”), kas 1980. gadā tika uzdāvināts pāvestam Jānim Pāvilam II. Labākie J. Cibuļska darbi sakopoti izlasē „Myuža dīnys, myuža dūmys”, ko 1995. gadā laida klajā Latgales Kultūras centra izdevniecība.

Mūžībā J. Cibuļskis aizgāja 1997. gada 3. janvārī, apglabāts Ulbrokas kapos Rīgā.

Informācija sagatavota,
izmantojot bibliotēkas novadpētniecības materiālus