Foto: www.rezekesbiblioteka.lv

     No 18. aprīļa līdz maija sākumam Rēzeknes 2. bibliotēkā var aplūkot pašdarinātu ziedu izstādi, kuru autores ir idejām bagātās lasītājas Dz. Gutāne, A. Geidāne, K. Geidāne, S. Gaidule, B. Svile un B. Mūrniece. Bibliotēka saka paldies rokdarbniecēm un aicina interesentus apskatīt izstādi.

 

 

Ieskats pašdarināto ziedu vēsturē

 

     Ziedi ir cilvēka vissenākā rota. Arī mākslīgie ziedi cilvēces vēsturē nav nekas jauns. Ēģiptietes ar mākslīgiem ziediem rotājās jau 3. gadu tūkstotī p. m. ē. Viduslaikos Itālijas klosteros mūķenes darināja ziedus, kas bija paredzēti baznīcu dekorēšanai. Savukārt 15. gadsimtā ar mākslīgajiem ziediem sāka greznoties francūzietes, bet 19. gadsimta vidū jau katrā skrodera un cepurnieka darbnīcā strādāja tā sauktie puķu meistari, kuru vienīgais pienākums bija darināt dekoratīvos ziedus.

 

 

     Modes vēsturē ir bijuši vairāki mākslīgo ziedu uzplaukuma periodi. 19. gadsimta sākumā, kad noteicošais stils modē bija ampīrs, sievietes valkāja ar lentēm un ziediem bagātīgi rotātas cepures. 20. gadsimta sākumā, kad populāras kļuva emancipācijas idejas, daiļā dzimuma pārstāves pieteica karu ne vien korsetēm, bet arī puķēm – tikai īpašos gadījumos piesprauda pie kleitas vienu vienīgu izsmalcinātu ziedu. 20. gadsimta 60. gadu beigās triumfēja „puķu bērni” hipiji, viņu kultūrā ziedu motīvs simbolizēja ideālu mīlestību, mieru un brīvību.

 

     Arī pēdējos gados mākslīgie ziedi laiku pa laikam uzplaukst ikdienas un svētku tērpos. Eleganti ziedi un koši puķu pušķi rotā žaketes, kleitas, cepures, somas, mēteļus, jostas, matu sprādzes un apavus…