Projekta „Stāstu laiks bibliotēkās” ietvaros Rēzeknes pilsētas 2. bibliotēkā 28. maijā notika stāstnieku pasākums „Reiz dzīvoja pasaka”. Šajā tikšanās reizē gan paši bibliotekāri, gan uzaicinātie viesi stāstīja Annas Sakses „Pasakas par ziediem”.

Omulīgā gaisotnē pasākuma dalībnieki atsauca atmiņā kādreiz lasīto, skolā mācīto Annas Sakses pasaku burvību, gremdējās to piedzīvojumiem apvītajā un nenoliedzami tautas gudrības piesātinātajā pasaulē. Atkal tika izstaigāti Nakts vijoles, Jasmīna, Balzamīnes Magones, Ķirša un Pienenītes dzīves līkloči, lai vēl un vēlreiz pārdomātu un ar savu dzīvi sasaistītu pasakās paustās atziņas.

Pasakainais ceļš uz pasaku

Pasākuma dalībnieki uzzināja arīdzan kaut ko vairāk par ziedu pasaku tapšanas vēsturi, kura arī izskatās gandrīz kā pasaka.

Pēc ilgu mēnešu nogurdinoša darba trokšņainā redakcijā jaunā rakstniece Anna Sakse kādā vasaras dienā iekāpusi vilcienā, lai apciemotu vecākus. Vēlu vakarā neviens neatnācis viņu satikt. Rakstniece nolēmusi iet uz labu laimi caur mežu pa nepazīstamu ceļu. Anna gājusi pa silu, līdz kļuvis tumšāks un tumšāks, un apmaldījusies. Apjukusi viņa apstājusies: no meža noriņas plūdis salds un apreibinošs aromāts. Tas nācis no naktsvijolēm – maigiem, bāliem ziediņiem uz trausliem stiebriem. Tēva mājās rakstniece nokļuvusi tikai nākamās dienas vakarā, viņai bijusi sajūta, ka pasakainie meža gari viņu novirza no ceļa. Šis dīvainais ceļojums palicis rakstnieces atmiņā uz ilgu laiku. Atkal un atkal domas atgriezušās pie klusās meža noriņas, kur tik brīnumaini smaržojušas naktsvijoles, līdz parādījās pirmā pasaka par ziediem – „Nakts vijole”.

Noderīgas saites: