kirbji-izstade
Foto: www.rezeknesbiblioteka.lv 

     Rēzeknes pilsētas 2. bibliotēkā no 1. līdz 8. novembrim skatāma izstāde „Ķirbis – pasaules lielākā oga”, kurā gan apkopta informācija par ķirbjiem, gan izstādīti paši ķirbji. 


     Rudeni var droši saukt par ķirbju triumfa gājiena laiku. Pirmkārt, šomēnes šiem neparastajiem dārzeņiem, kas patiesībā ir ogas, ir iestājies īstais gatavības laiks, tādēļ daudzviet notiek ķirbju izstādes un audzētāji lepojas ar saviem brangajiem lolojumiem. Otrkārt, rudenī pilnībā atklājas ķirbju izmantošanas daudzpusība – gan kulinārijā, gan tautas dziedniecībā, gan skaistumkopšanā. Treškārt, daudzkrāsainos skaistuļus apvij arī maģijas aura, sākot ar Pelnrušķītes karieti un beidzot ar ellišķīgi jautrajiem Helovīna vieplīšiem…


     Viens no izstādē pieejamajiem materiāliem, žurnāls „Pavasaris Dārzā”, vēsta, ka uzturā ir lietojamas visas ķirbja daļas. Ziedi izmantojami gan svaigi (pie salātiem vai uz maizītēm), gan kaltēti (tējai), arī lapas der gan salātiem, gan tējai. Izkaltētas un pulverītī saberztas mizas savukārt satur ārstnieciskas īpašības. Ķirbja mīkstums lietojams salātos, sautējumos, sulās, džemā, zupām u. c., bet sēklas ir vienkārši gards un arī ļoti veselīgs našķis.


     2. bibliotēka ikvienu interesentu aicina nākt uz izstādi un, izpētot tajā apkopotos materiālus, papildināt savas zināšanas par „lielo ogu”.