Foto: www.rezeknesbiblioteka.lv

     2013. gada 1. februārī Rēzeknes Centrālās bibliotēkas abonements lasītājiem piedāvā 51 jaunu grāmatu. Vairums šīsreizes jaunumu iegādāts, pateicoties Latvijas Republikas Kultūras ministrijas un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstam. Turpinājumā neliels ieskats daļā no jaunumiem.

 

     I. Antiņas un S. Mežales grāmatā „Spēles radošiem pedagogiem” atrodamas dažādas saskarsmes spēles un rotaļas, ko var izmantot gan mācību procesā, gan pasākumos ārpus skolas. Autores raksta: Spēle ir lielisks, skolēniem ļoti piemērots veids, kā gūt izcilus rezultātus mācībās, sociālajā pieredzē, sadarbībā, tikai tas prasa laiku un pacietību. Spēlētājs var radoši pārveidot pastāvošo īstenību. Tas var palīdzēt apgūt mācību vielu, izmēģināt dažādus saskarsmes modeļus, iekšēji atraisīties, būt spontāniem, drosmīgiem, radošiem un uzdrīkstēties.”

 

     Grāmatā „No Zentas līdz Zentai” televīzijas seriāla „UgunsGrēks” Zentas lomas atveidotāja aktrise, Valmieras Drāmas teātra izrāžu vadītāja Regīna Devīte dialogā ar grāmatas autori I. Jērumu atceras Regīnas agrās bērnības laiku (dzimusi 1956. gadā Sibīrijā), skolas gadus Pilskalna pamatskolā, Burtnieku astoņgadīgajā skolā, Valmieras 4. vidusskolā, studijas Kultūras un izglītības darbinieku tehnikumā un Valsts Teātra mākslas institūtā Maskavā. Grāmata sarunās atklāj pārdomas par aktrises likteņa līkločiem un dziļi sirdī noglabātiem pārdzīvojumiem.

 

  

 

      A. Remesa un J. Petera grāmatā „Maestro. Raimonds Pauls” populārais latviešu komponists atklājas tāds, kādu viņu pazīst klausītāji, viņa dziesmu izpildītāji un ģimene. Komponista dzīves epizodes un attēli stāsta par īpašu talantu un neviltotu klausītāju mīlestību. Grāmatā par R. Paulu sirsnīgi un intriģējoši stāsta Andžils Remess, ar atmiņu jaunatklāsmēm vēstījumu papildina Jānis Peters, ietverti arī rakstnieku senie un nesenie, nopietnie un humoristiskie veltījumi. No agrāk izdotās grāmatas „Raimonds Pauls” šajā izdevumā iekļautas nodaļas par komponista bērnību, jaunību un vecākiem. Grāmatas fotoattēlus lakoniski un asprātīgi komentējis pats Maestro.

 

     S. Lorentas un P. Rīdera universālā rokasgrāmata „Jūsu bērns mēnesi pēc mēneša” sniedz noderīgu informāciju vecākiem par bērnu no viņa dzīves pirmajām stundām līdz pirmajiem teikumiem. Vecākiem tā būs uzticams pavadonis, kurā var izlasīt gan to, kā rūpēties par tikko piedzimušu zīdaini, gan to, kā veicināt rāpot sākuša mazuļa patstāvību u. c.

 

     R. Mesingemas Hārtas grāmata „Vertikālā dārzkopība” piedāvā dažādus risinājumus, kā izveidot dārzu pēc saviem ieskatiem, un kā to panākt vismazākajā platībā, akcentu liekot uz augu vertikālo audzēšanu – paaugstinātās dobēs, plauktu skapjos, ļaujot tiem stiepties augšup pa režģi, žogu, arku, logu utt.

 

  

 

     I. Butuļa grāmata „Sveiki, aizsargi!” atklāj 20. gadsimta 20.–30. gadu lielāko, pretrunīgāko un daudzšķautņaināko sabiedrisko organizāciju Latvijā – aizsargus, kam bija ļoti liela nozīme Latvijas valsts politiskajā, militāri politiskajā, kā arī ideoloģiskajā aspektā. Vēsturnieks I. Butulis šajā pētījumā vispusīgi analizē Latvijas Aizsargu organizācijas izveidošanos 1919. gadā un tās likvidāciju 1940. gadā. Autors apskata tās sarežģīto, neviennozīmīgo raksturu, pozitīvās un negatīvās puses, aizsargu vēsturi skatot starptautiskā kontekstā.

 

     Izdevniecībā „Zvaigzne ABC” klajā nākušais bagātīgi ilustrētais ceļvedis „Maroka” palīdzēs uzzināt daudz interesantu faktu par Marokas iedzīvotājiem, vēsturi, kultūru, saimniecību un tradīcijām, vietējiem produktiem un klasiskajiem ēdieniem. Tajā, protams, atrodamas arī kartes, pārgājienu un ekskursiju maršruti, slavenāko objektu plāni un šķērsgriezumi. Ceļvedī sniegti arīdzan praktiski padomi dažādām ikdienas situācijām, ieteikumi apmešanās vietas un restorānu izvēlei.

 

     Latvijas Universitātes profesores, sociolingvistes un politiķes I. Druvietes grāmatā „Skatījums” apkopoti viņas zīmīgākie raksti un intervijas, kas visspilgtāk atklāj autores skatījumu uz valodu, sabiedrību un politiku gandrīz trīsdesmit gadu garumā. I. Druviete saka, ka ar šo izdevumu vēlas „atgādināt sev un citiem, cik daudz notikumu nedaudzu gadu laikā risinājušies mūsu valodas telpā”.

 

  

 

     Krājumu „Rakstnieki ir” veido četrpadsmit dziļas un aizraujošas Gundegas Repšes  intervijas ar latviešu rakstniekiem – Edvīnu Raupu, Gunti Bereli, Liānu Langu, Arno Jundzi, Māru Zālīti, Jāni Rokpelni, Ingu Ābeli, Guntaru Godiņu, Agnesi Krivadi, Ingu Gaili, Daci Rukšāni, Roaldu Dobrovenski, Uldi Bērziņu un Māri Bērziņu. Krājuma titulesejā – Vitas Matīsas runa no Radošo savienību plēnuma 2009. gadā.

 

     Daiļliteratūras klāstā L. Kotas (agrāk – Laima Muktupāvela) „Mana turku kafija” – Turcijas stāsti, kuri atklāj mūsdienu turku sabiedrību, viņu vērtības un tradīcijas. Stāstus bagātina koši fotoattēli.

 

     „Lata romānu” klāstu papildina Ē. Kūļa romāns „…tiem, kas sauli redz”. Tā varonis Bruno dažus mēnešus pēc sievas nāves saprot, ka iemīlējis medmāsu, kura līdz pēdējam brīdim kopa viņa dzīvesbiedri. Rodas jautājums, vai drīkst ļauties jūtām pret Lauru. Vai aiz cieņas pret aizgājēju vīrietim tīri ētisku apsvērumu dēļ būtu jāuzvedas savādāk? Bez tradicionālā mīlas trijstūra romānā pietiek vietas arī kontrabandistu izdarībām, kā dēļ Bruno vadītā automašīna noripo no kraujas, pārtapdama lūžņu kaudzē...

 

   

 

     N. Robertsas romāns „Otrā iespēja” stāsta par ģimenes biznesu un to, kā atrast laiku mīlestībai. Montgomeriju ģimene atjauno seno Būnsboro viesnīcu, kura ir pārcietusi kara un miera laikus un piederējusi dažādiem īpašniekiem, ļaudis runā, ka tajā pat spokojas. Brīnumaino pārvērtību gaisotnē uzvirmo romantika un mīlestība. Neviens nenojauš, ka pēc viesnīcas restaurācijas visiem sāksies jauna dzīve...

 

     Š. Linkas romāns „Bez pēdām pazudusī” vēsta par neveiksmju vajāto Eleinu Dosoni. Kad viņa gatavojas lidot uz Gibraltārā paredzētajām draudzenes kāzām, Hītrovas lidostā visi lidojumi miglas dēļ tiek atcelti. Jaunā sieviete būtu varējusi izlidošanas zālē sagaidīt nākamo rītu, bet viņa pieņem simpātiska svešinieka piedāvājumu pārnakšņot viņa dzīvoklī – un bez pēdām pazūd. Pēc pieciem gadiem žurnāliste Rozanna Hamiltone, sacerēdama rakstu sēriju par pazudušiem cilvēkiem, šim gadījumam pievēršas no jauna. Pēkšņi pienāk vēsts, ka Eleina, iespējams, vēl ir dzīva. Taču, dodamās pa pēdām, Rozanna nenojauš, kādi dramatiski pagriezieni viņu sagaida.

 

     Pilnu jauno grāmatu sarakstu skatieties šeit.

     Nākamā jauno grāmatu diena abonementā – 16. februārī.

 

Līdzīgi raksti