Attēls no: www.thenewnewinternet.com

     No 31. augusta līdz 10. septembrim Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītavā iespējams iepazīties ar mūsu ziemeļu kaimiņvalstij veltītu izstādi „Igaunija – jaunpienācēja eirozonai”.

 

Kāpēc igauņiem klājas labāk?

 

     Kopš 2011. gada 1. janvāra mūsu kaimiņvalsts Igaunija ir pievienojusies vēl vienam ekskluzīvam klubam – eirozonai. Eiro ieviešana apliecina Igaunijas panākumus konkurētspējīgas tirgus ekonomikas celšanā. Kas ir galvenais, kamdēļ Igaunija varēja sasniegt šo mērķi?

 

     Viens no iemesliem ir tāds, ka t. s. labajos gados Latvija un Lietuva iztērēja papildus naudu, kas ienāca budžetā. Arī Igaunijā bija būtisks politisks spiediens iztērēt šīs stabilitātes rezerves, bet tam turējās pretī. Sākoties krīzei, Igaunijā situācija bija drošāka, jo varēja izmantot šīs rezerves.

 

     Otrs faktors – Igaunija jau agri sāka samazināt izdevumus. Jo agrāk sāk griezt budžeta tēriņus, jo tas ir vieglāk. Igaunija to sāka jau 2008. gadā, agrāk nekā jebkurš cits. Treškārt, neraugoties uz to, cik tauta  visās Baltijas valstīs negatīvi lūkojas uz zviedru bankām, tieši no Zviedrijas valdības bija reāls spiediens, lai zviedru bankas „saglabātu mieru” attiecībā uz Baltijas valstu tautsaimniecību. Savukārt Latvijā vietējā banka (Parex) valstij radīja nepieciešamību atbalstīt finanšu sektoru.

 

     Tātad atšķirības starp Latviju un Igauniju – rezerves, ātrāka budžeta apcirpšana un valdības atbalstu prasošas pašmāju bankas neesamība.

 

     Ko Igaunija iegūst kā eirozonas valsts? Pirmkārt, Igaunijai nekad vairs nebūs jāpārcieš bažas par nacionālās valūtas devalvāciju, arī ārvalstu investoru uzticību eiro jūtami stiprina. Savukārt vietējiem uzņēmējiem būs vieglāk strādāt starptautiskajā tirgū, arī tūristiem Igaunija kā eirozonas valsts var likties pievilcīgāka.

 

     Tūrisma nozare Igaunijā sekmīgi attīstās gan tāpēc, ka valstī ir ļoti kvalitatīvi ceļi, gan arī tamdēļ, ka mobilo sakaru tīkls pārklāj visu valsti un bezmaksas internets pieejams visu pilsētu centros. Taču galvenais iemesls, kāpēc tūristi tik ļoti iemīlējuši Igauniju, ir tās bagātā vēsture un saudzīgā attieksme pret savu kultūras mantojumu. Un vēl. Uz Igauniju šogad der aizbraukt arī tāpēc, ka no šī gada 1. janvāra Tallina ir Eiropas kultūras galvaspilsēta un tam par godu visa gada garumā tiek gatavoti 7000 kultūras notikumu – izstādes, festivāli, izrādes…

 

 

 

 

Izmantotā literatūra:

Atā, igauņu krona! // Ieva .- Nr.1 (2011), 6.lpp.

Raudseps P. Iespēju logā // Ir.- Nr.1 (2011), 26.-31.lpp.