Attēls no: www.ekonomika.lv

No 1. līdz 14. decembrim Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītavā apskatāma mūsu kaimiņvalstij Lietuvai veltīta izstāde.

Lietuva skaitļos un faktos

Vēstures avotos Lietuva pirmoreiz minēta 1009. gadā Kvedlinburgas hronikā.

Kā vēsta „Lietuvas un Žemaitijas kņazistes hronika”, Lietuvas nosaukums radies no latīņu nosaukuma litsuba, kuru izveidoja valdnieks Kjarņus, bet vienkāršā tauta, nespējot to saprast, pārdēvēja par Letuva.

Lietuva atrodas Austrumeiropas līdzenuma rietumu malā, Baltijas jūras dienvidaustrumu krastā. Pēc franču ģeogrāfu aprēķiniem netālu no galvaspilsētas Viļņas atrodas Eiropas ģeogrāfiskais centrs.

Lietuva ir lielākā no trim Baltijas valstīm, tā ir lielāka arī par dažām Rietumeiropas valstīm, piemēram, Beļģiju, Dāniju un Šveici.

Vairāk nekā 83% Lietuvas iedzīvotāju ir lietuvieši, poļi un krievi kopā veido aptuveni 13%, baltkrievi – nedaudz vairāk nekā 1%, bet pārējās tautības – 2, 3%.

Baznīca Lietuvā ir atdalīta no valsts, tas nozīmē, ka oficiālas reliģijas tur nav.  Skaitliski Lietuvā visvairāk ir katoļu, bet tur mīt arī pareizticīgie, vecticībnieki un luterāņi.

Lietuvā pastāv daudzpartiju politiskā sistēma, tāpēc nav iespējams veidot vienas partijas valdību un tur tāpat kā pie mums tiek veidotas koalīciju valdības.

Vienīgā un oficiālā valsts valoda Lietuvā ir lietuviešu. Tā ir vissenākā mūsdienās lietotā indoeiropiešu valoda, kas tāpat kā latviešu valoda pieder pie baltu valodu grupas. Lietuviešu literārā valoda pastāv kopš 16. gadsimta.

Pirmie Lietuvas literatūras darbi tika sarakstīti latīņu valodā, kas bija viduslaiku zinātniskā valoda. Pirmie rakstu darbi ir Mindauga izdotie edikti un Ģedimina vēstules. 1547. gadā Martinas Mažvidas publicēja pirmo grāmatu par katehismu.

Slavenākais lietuviešu mākslinieks ir Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, kas bija arī talantīgs komponists. Tiek uzskatīts, ka tieši viņš ir nesis ievērojamāko lietuviešu devumu pasaules kultūrā.

Lietuvas nacionālais muzejs, kas dibināts 1855. gadā, ir vecākais muzejs Lietuvā. Tas veltīts Lietuvas senākajai un jaunāko laiku kultūrai un vēsturei. Galvenās muzeja ekspozīcijas izvietotas Viļņas pilī.

Aktuāli

Banka „Snoras”, kura nupat piedzīvoja finanšu krahu, Lietuvā dibināta 1992. gadā. Latvijas vecākās bankas, „Latvijas Krājbankas“, akciju kontrolpaketi tā iegādājās 2005. gadā. Izdevums „The Banker” divas reizes „Snoras” atzina par gada labāko banku Lietuvā – 2006. un 2010. gadā.

Izmantotā literatūra

Brice B. Igaunijas un Lietuvas ģeogrāfija. - Rīga: Zvaigzne ABC, 1995. - 126. lpp.

Griškeviča U. Ciemos pie dienvidu kaimiņa // Aija. - Nr.21. - 2001. - 36.-37.lpp.

www.snoras.lv