4 elementi. 4 grafiķes

No 1. līdz 31. martam Rēzeknes Centrālās bibliotēkas abonementā būs skatāma četru autoru grafikas izstāde „Četri elementi“. Katra no autorēm pārstāv savu elementu: Guntai Terēzijai tā ir Uguns; Evitai Skrebinskai – Gaiss, Dainai Eglītei – Zeme, bet Sandrai Sabīnei Jaundalderei – Ūdens.

Rīdziniece Gunta Terēzija ir Rakstniecības un mūzikas muzeja tēlotājas mākslas krājuma glabātāja, agrāk darbojusies iespiedgrafikas un reklāmas jomā. Viņu saista sakrālā māksla un heraldika. Darbi – Pļaviņu novada ģerbonis, trīs apbalvojuma zīmes Latvijas Valsts robežsardzei u. c. Izstādēs piedalās kopš 1996. gada.

Gunta ne tikai ir dzimusi Uguns elementā, bet arī viņas vārds ir cēlies no uguns. „Man uguns ir dievišķa, silta, spoža, spontāna, radoša un iedvesmojoša enerģija,“ teic Gunta.

Rēzekniete Evita Skrebinska darbojas grāmatu grafikas nozarē, šobrīd ir Valsts Robežsardzes koledžas Nodrošinājuma dienesta vecākā inspektore, kura sagatavo iespiedmateriālus. Izstādēs piedalās kopš 1998. gada. Regulāri piedalās Rēzeknes pilsētas domes Kultūras pārvaldes rīkotajos starptautiskajos plenēros.

Evitas dzimšanas laika elements ir Gaiss. Un, šķiet, viņā tiešām mājo vēja kustīgums, straujums un gaisa nepārspējamais vieglums. Gaisu Evita skaidro ar Marka Tullija Cicerona vārdiem: „Kamēr elpoju, ceru.“

Jēkabpiliete Daina Eglīte paralēli radošajam darbam strādā mākslas pedagoģijas jomā Jēkabpils bērnu mākslas skolā un aktīvi piedalās kultūras projektos. Visbiežāk strādā akvarelī vai eļļā. Izstādēs piedalās kopš 1996. gada, sarīkojusi personālizstādes Jēkabpilī un Rīgā, piedalījusies grupu izstādēs Latvijā un Lietuvā.

Dainas dzimšanas elemets ir Zeme ar visu tās pamatīgumu, stingrumu, izturību un vienlaikus arī aizraujošo jaunrades prieku. Daina raksta: „Unikāla planēta. Zemi aptver biezs gaisa slānis un no virsas klāj ūdens, kas dod iespēju eksistēt dzīvībai. Visuma telpā nav zināma cita Zemei līdzīga  planēta, uz kuras ir novērojami tik krāšņi dabas skati, sastopams tik daudz dažādu dzīvnieku un augu, pastāv tik atšķirīgi laika un klimatiskie apstākļi.“

Lielvārdiete Sandra Sabīne Jaundaldere pārsvarā darbojas grāmatu grafikas nozarē. Raksta un ar pseidonīmu publicē prozas darbus un dzeju. Ir jauno literātu kopas „LA absolventi un draugi“ dalībniece. Kopš 2009. gada rudens kopā ar Irēnu Arāju vada Zinību biedrību „Gaismas dārzs“, kurā viesojas un savās zināšanās  dalās ievērojami Latvijas cilvēki. Iztādēs piedālās kopš 1996. gada. Lielākā – personālizstāde „Alessandro Dārzs“.

Sandras dzimšanas laika elements ir Ūdens. Ja neduļķosi – caurspīdīgs, bet virsma – kā spogulis. Vai redzēsi tajā tikai spožu mirgu, savu atspīdumu vai arī dzelmi, atkarīgs no tā, ko vēlēsies un kam būsi gatavs. Par savu elementu Sandra Sabīne saka: „Jautājiet zinātniekam, zemniekam, jūrā braucējam par ūdens būtību. Taujājiet zintniekam, dzejniekam un sievietei virtuvē – kas ir ūdens? Viņi pateiks to labāk nekā es. Vārdu ir daudz. Man atlicis tikai viens – Noslēpums.“