Foto: www.rezeknesbiblioteka.lv

     2012. gada 16. aprīlī Rēzeknes Centrālās bibliotēkas abonements lasītājiem piedāvā 63 jaunas grāmatas un 4 skaņu ierakstu disku komplektu – 3 CD un 1 DVD ar psalmu dziedājumiem Latgalē. Turpinājumā plašāks ieskats daļā no jaunieguvumiem.

 

     Tā kā pavasaris lieliem soļiem steidz ienākt gan pilsētās, gan laukos, gan dārzos, gan mežos, šoreiz piedāvājam divas grāmatas, kuras noderēs dārzkopjiem un dabas draugiem.

 

     „Dārzkopja padomnieks 2012” stāsta par avenēm, krūmcidonijām, kultūrmellenēm un zemenēm, par nepieciešamo apstākļu nodrošināšanu siltumnīcā, mēslojuma izvēli, dārzeņu audzēšanu konteineros un to uzglabāšanu. Sīkāk šīgada izdevumā aplūkoti rabarberi, paprikas, ziedkāposti un brokoļi, sakņu selerijas, ķīniešu maurloki un lapu salāti. Grāmatā rakstīts arī par zemeņu, sīpolu un dažu puķu slimību un kaitēkļu apkarošanu, kā arī par komposta un zaļmēslojuma gatavošanu un izmantošanu. Atsevišķā nodaļā stāstīts par puķēm – hibiskiem, dekoratīvajām asinszālēm, dažādām sīpolpuķēm, daudzgadīgajiem krāšņumaugiem un viengadīgajām puķēm.

 

     E. Plīses rokasgrāmatā „Latvijas kokaugu kaitēkļi” savukārt apskatīti nozīmīgāko koku sugu (alkšņu, apšu, bērzu utt.) izplatītākie kaitēkļi. Katra kaitēkļa un tā bojājuma raksturojums izdevumā dots tabulas veidā, iekļautas arī krāsainas ilustrācijas, kaitēkļi sakārtoti atbilstoši kukaiņu sistemātikas principiem. Šī grāmata ļoti labi palīdzēs noskaidrot, kurš kaitēklis attiecīgo koka sugu ir bojājis un cik šis bojājums ir nozīmīgs.

 

 

 

     Kā uzlabot un uzturēt labu veselību ar to, ko piedāvā dabas resursi un ritmi, stāstīts naturopātijas un diētas terapijas principus aprakstošajā grāmatā „Daba ārstē”. Izdevums vinkārši izskaidro, kā cilvēks pats var uzlabot savas dzīves kvalitāti un veselību. Piemēram, iekaisumus vai pietūkumus grāmatā ieteikts ārstēt, badojoties dienu vai divas, badošanos rekomendē arī apendicīta gadījumā. Grāmatā stāstīts arīdzan par vingrošanu, mālu terapiju, saules un gaisa peldēm, masāžu, akupresūru u. c.

 

     Vidusskolu beidzējiem šobrīd aktuāls būs buklets „Studiju iespējas Latvijas Universitātē”, tajā var iepazīties ar universitātes īstenotajām studiju programmām, kurās iespējams uzsākt studijas pēc vidējās izglītības iegūšanas. Latvijas Universitāte 13 fakultātēs šobrīd piedāvā iegūt augstāko izglītību 49 pamatstudiju programmās. Izdevumā atrodamas visu fakultāšu adreses, kontaktinformācija un mājaslapu adreses.

 

     Katoļu priestera, mariāņu tēva V. Pentjuša meditāciju grāmata „Dieva gudrība” noderēs ikvienam, kurš vēlas padziļināt savu garīgo dzīvi. Autors aicina, praktizējot meditāciju, iemīlēt klusumu, kas nepieciešams, lai varētu saklausīt Dieva Vārdu un to pārdomāt. Katrai krājumā iekļautajai meditācijai pievienota atbilstošas tematikas lūgšana.

 

 

     S. Palmas un U. Šolcas grāmata „Tava stila rokasgrāmata” sniedz kodolīgas atbildes uz jautājumiem par stilu. Izdevumā aprakstīts, kā pareizi izjust savu figūru un ķermeni un apzināties tā proporcijas, kā radīt pašai savu stilu, kā pareizi un veiksmīgi kombinēt krāsas apģērbā un noteikt savas krāsu auras, kā atrast īstos audumu materiālus, ieviest kārtību savā drēbju skapī utt. Tekstu ilustrē daudzas fotogrāfijas.

 

     A. Rancānes grāmatā „Maskas un maskošanās Latvijā” aplūkoti latviešu tradicionālās maskas un maskošanās rituāli, pievēršoties to nozīmes skaidrojumiem. Pētījumā izmantoti materiāli par latviešu tradicionālajiem masku gājieniem, kas atrodami Latviešu folkloras krātuvē un muzeju arhīvos, kā arī tradīcijas uzturētāju pieredze mūsdienās. Grāmatā ievietots plašs vizuālais materiāls.

 

     Šoreiz jaunumos arī A. Lielbārža sastādītais krājums „Psalmu dziedāšana Latgalē“, tajā iekļauts DVD ar 2009. gada video ierakstu no psalmu dziedājuma Šķilbēnu pagasta Rekovā un trīs audio CD, kuros klausāmi dziedājumi no Upītes, Krāslavas, Salnavas, Viļakas, Žīguriem, Dagdas un Murmastienes, tostarp senākie šīs tradīcijas audio dokumentējumi, ko 1970. gados veikuši katoļu priesteri Miķelis Jermacāns un Staņislavs Čužāns un dzejnieks Antons Šlišāns. Psalmu dziedāšanas tradīciju labāk ļauj saprast krājumā iekļautās Aigara Lielbārža, Mārtiņa Boiko un Antona Slišāna apceres, kurās skaidrota tradīcija un tās attīstība, komplektā iekļautā brošūra iepazīstina arī ar dziedātājām, kuras piedalījušās psalmu ierakstos.

 

 

     Jaunās daiļliteratūras klāstā I. Baueres romāns par latviešu pirmās atmodas dzejnieka Andreja Pumpura dzīvesbiedri „Ede, Pumpura sieva”. Tas ir arī stāts par apstākļiem, kuros tapa latviešu eposs „Lāčplēsis”, un par to, kura bija īstā Pumpura mūza. Šī ģimenes drāma pilna skumjām, vilšanās un vientulības brīžiem, aizvainojuma un senu pārestību nepiedošanas.

 

     Cēsu politiski represēto atmiņu grāmatā „Atmiņas nākotnei” apkopoti 1941. un 1949. gadā izvesto un izsūtījumā dzimušo stāsti. Grāmatas ievadā sniegts ieskats pasaules vēstures notikumos, kuru attīstība noveda pie padomju varas savulaik pret Latvijas tautu vērstajām represijām. Cilvēki, kuri izgājuši cauri cietumu kamerām, katorgas nometnēm un izsūtījuma vietām, šajās atmiņās izstāsta īsto latviešu tautas vēsturi. Sniedzot ziņas par atmiņu autoru, grāmatā norādīts arī krimināllietas vai izsūtītā lietas numurs. Stāsti sakārtoti hronoloģiskā secībā, tos papildina fotogrāfijas.

 

     Gan tiem, kam patika filma, gan tiem, kas to vēl nav redzējuši, taču interesējas par astronomiju, fiziku, bioloģiju un tehnoloģiju attīstību, interesants pētījumu objekts varētu būt izdzīvotāja rokasgrāmata „Avatars”. Tā radusies, sadarbojoties zinātnieku un rakstnieku grupai, kas snieguši filmas „Avatars” pasaulei savas zināšanas un redzējumu, tā dod savu versiju par nākotni, kāda tā var izrādīties, ja cilvēki turpinās būt tik mantkārīgi un bezatbildīgi. Bērniem un pusaudžiem šī grāmata būs gan lielisku ideju špikeris jaunām aizraujošām spēlēm, gan ierosinājums ķerties pie zināšanu apguves un nopietniem pētījumiem, lai kļūtu par to zinātnieku, kurš visprecīzāk uzminēs „nākotni”.

 

 

     Žurnālistes un literatūras kritiķes U. Kjernborgas debijas darbs daiļliteratūrā, romāns „Verdzene”, vēsta par Viktorijas laiku Anglijā. Autore stāsta par aizliegtu mīlestību sociālo problēmu pārņemtajā 19. gadsimta Anglijā. Tas ir kalpones Hannas Kalvikas un džentlmeņa Artura Manbija vētrainais mīlasstāsts. Lai gan tālaika Anglijā šādu sakaru dēvē par apkaunojošu, viņi pieder viens otram līdz dvēseles izsīkumam, pieņem un izbauda pat viens otra vājības un sliktās īpašības: Hanna – Artura gļēvumu un neizlēmību, kā arī prasību visu mūžu nēsāt smagu ķēdi kā „verdzenes zīmi”, Arturs – Hannas apmātību ar smagiem un netīriem darbiem. Abiem patīk arī dažādas lomu spēles.

 

     Pilnu jauno grāmatu sarakstu skatieties šeit.

     Nākamā jauno grāmatu diena abonementā – 2. maijā.

 

 

Līdzīgi raksti