{source}
<script type="text/javascript">

function DraugiemSay( title, url, titlePrefix ){
 window.open(
  'http://www.draugiem.lv/say/ext/add.php?title=' + encodeURIComponent( title ) +
  '&link=' + encodeURIComponent( url ) +
  ( titlePrefix ? '&titlePrefix=' + encodeURIComponent( titlePrefix ) : '' ),
  '',
  'location=1,status=1,scrollbars=0,resizable=0,width=530,height=400'
 );
 return false;
}
</script>

<a href="#" mce_href="#" onclick="DraugiemSay('Pēteris Ušpelis. Novadniekam 60',
'http://www.rezeknesbiblioteka.lv/index.php?option=com_content&view=article&id=385:peteris-uspelis-novadniekam-60&catid=163:par-izstadem-cb&Itemid=104', 'Rezeknesbiblioteka.lv');">
<img src="../images/dr.gif" mce_src="../images/dr.gif" border="0" /><font color="#666666" size="2"><u>Pasaki draugiem</u></font></a>

{/source}

Foto no: www.preilubiblioteka.lv 

     Šogad keramiķim Pēterim Ušpelim būtu 60 gadu jubileja. Viņš dzimis 1950. gada 2. maijā Preiļu rajona Silajāņos, kā pats saka, „pašā Latgales sirdī”.

 

     Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītava aicina aplūkot novadniekam veltītu izstādi, kura būs skatāma līdz 12. maijam. 


Pētera Ušpeļa dzīvesgājums


     Piektais bērns sešu bērnu ģimenā. Vēl mācoties Silajāņu skolā, Pēteris paslepus ar vecāko brāli Antonu sacenties, kurš pirmais tiks pie tēva ripas, lai izvirpotu kādu podiņu vai šķīvīti. Jau pamatskolas laikā iegūta pirmā balva.


     Mācības turpinājis Maltas vidusskolā un pāris gadus Tallinas jūrskolā. Pēc tam atgriezies dzimtajos Silajāņos un uzsācis podnieka gaitas.Liela nozīme P. Ušpeļa tapšanā par keramiķi bija dzimtas tradīcijām. Tautas daiļamata meistare ir arī viņas dzīvesbiedre Staņislava. P. Ušpeļa darbia Latgales keramikas labākās tradīcijas apvieno ar radoši meklējošā gara individuāli neatkārtojamajām izpausmēm.


     1995. gadā P. Ušpelis apbalvots par nopelniem Latvijas labā un ir pirmais no keramiķiem, kam piešķirts Triju Zvaigžņu ordenis, 1987. gadā apbalvots ar A. Paulāna medaļu un diplomu, 2001. gadā piešķirta Lielā folkloras gada balva.


     Sarīkojis 13 personālizstādes. P. Ušpeļa darbi izstādīti arī Krievijā, Francijā, Ungārijā, Lietuvā, Polijā, Vācijā un Somijā.


     Miris 2003. gada 28. oktobrī. Dzimtas tradīciju turpinātāji ir viņa bērni.

 

 

 

 

 

 

Izmantotā literatūra

Latgales kultūras darbinieki. - Rīga: Jumava, 2008. - 2.sēj., 360.-361.lpp.