{source}
<script type="text/javascript">

function DraugiemSay( title, url, titlePrefix ){
 window.open(
  'http://www.draugiem.lv/say/ext/add.php?title=' + encodeURIComponent( title ) +
  '&link=' + encodeURIComponent( url ) +
  ( titlePrefix ? '&titlePrefix=' + encodeURIComponent( titlePrefix ) : '' ),
  '',
  'location=1,status=1,scrollbars=0,resizable=0,width=530,height=400'
 );
 return false;
}
</script>

<a href="#" mce_href="#" onclick="DraugiemSay('4. Maijs. 20. gadskārta',
'http://www.rezeknesbiblioteka.lv/index.php?option=com_content&view=article&id=387:4-maijs-20-gadskarta&catid=163:par-izstadem-cb&Itemid=104', 'Rezeknesbiblioteka.lv');">
<img src="../images/dr.gif" mce_src="../images/dr.gif" border="0" /><font color="#666666" size="2"><u>Pasaki draugiem</u></font></a>

{/source}

4. Maijs
Foto: www.rezeknesbiblioteka.lv 

     Sagaidot mūsu valstij nozīmīgo svētku apaļo gadskārtu, Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītava un Rēzeknes Bērnu bibliotēka aicina aplūkot izstādes, kuras atspoguļo šīs vēsturiskās dienas nozīmīgumu vēsturnieku un laikabiedru skatījumā. 

 

 

 

Īss ieskats vēsturē

 

      Ir pagājuši 20 gadi kopš 1990. gada 4.maija, kad Latvijas Padomju Sociālistiskās Republikas Augstākā padome pieņēma deklarāciju „Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”. Doma par Latvijas neatkarību no PSRS tautas apziņā nostiprinājās jau 1988. gadā,kad nodibinājās Latvijas Tautas fronte, un turpināja attīstīties līdz pat 1990. gadam, kad Latvija gatavojās kārtējām PSR Augstākās padomes vēlēšanām.

 

 

     4. maija deklarācijas pieņemšana bija nozīmīgs pavērsiens Latvijas valstiskuma attīstībā. Lai arī pilnīga neatkarība tika iegūta tikai 1991. gadā, ar 4. maija deklarāciju tika nosprausts kurss uz mērķtiecīgu Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanu. Deklarācijā tika paredzēts līdz Latvijas Republikas valsts varas faktiskas neatkarības pilnīgai atjaunošanai noteikt pārejas periodu, kura laikā jāizdara daži pārveidojumi 1922. gada Satversmē, jāveic Latvijas Republikas Saeimas vēlēšanas un jāpanāk PSRS karaspēka izvešana no Latvijas teritorijas. Priekšā vēl bija asiņainās barikāžu dienas, šantāža, „Vislatvijas glābšanas komiteja”, līdz 1991. gada 21. augustā „pagaidu periods” izbeidzās. Augstākā Padome proklamēja Latvijas pilnīgu neatkarību un izstāšanos no PSRS. 4. maija deklarācija bija piepildījusies. 

 

 

     Aicinām apmeklēt bibliotēkās sagatavotās izstādes, lai atsvaidzinātu vai papildinātu savas zināšanas un neaizmirstu valstij svarīgos notikumus!