Parīzes lepnumam, Eifeļa tornim, šogad aprit 120. jubileja, tāpēc esam apkopojuši materiālus par torni un aicinām apskatīt bibliotēkas lasītavā izlikto izstādi.

Daži fakti par Eifeli

Eifeļa tornis ir tik nesaraujami saistīts ar Parīzi, ka liekas – tas tur atradies vienmēr. Taču no torņa nebija skatāma ne franču revolūcija, ne četru musketieru pārgalvīgās gaitas. To uzcēla par godu Pasaules izstādei 1889. gadā.

"Metāla burvja" meistardarbs izdevās spīdoši: Eifeļa tornis tika uzcelts ļoti ātri – divos gados, ieskaitot projektēšanu, bet tiešā celtniecība bija mērāma vēl īsākos laika sprīžos – mēnešos. Būvniecībā bija nodarbināti 300 strādnieku, un, ņemot vērā celtniecības sarežģītību un unikalitāti, par sasniegumu jāuzskata arī tas, ka tikai viens no viņiem gāja bojā nelaimes gadījumā.

Tornis ir sastiprināts ar 2, 5 miljoniem kniežu, tas ir 10 100 tonnu smags, torņa krāsošanai ik pēc 7 gadiem izmanto 50 tonnas krāsas.

319 m
Torņa virsotne (ieskaitot antenu)
* Skaidrā dienā no Skatu galerijas var redzēt 72 km tālu

274 m
3. platforma
* Šī platforma vienlaikus spēj noturēt 400 cilvēkus.
* Līdz 3. platformai ir 1665 pakāpieni.

115 m
2. platforma
* Ž. Verna restorāns ir viens no Parīzes labākajiem restorāniem.

57 m
1. platforma
* Šajā līmenī atrodas pasta nodaļa, to var sasniegt ar liftu, ja izvēlas iet kājām, tad līdz tai jāpārvar 360 pakāpieni.

Populārāks nekā Luvra

* Kopš pirmajām darbības dienām tornis tika izmantots dažādiem zinātnes pētījumiem, tur tika uzstādīta radio (vēlāk arī televīzijas) antena, iekārtas gaisa temperatūras, spiediena, mitruma mērīšanai utt.

* Pirmā pasaules kara gados tieši no novērošanas posteņa Eifeļa tornī laikus tika pamanīta vācu spēku pārgrupēšanās pirms trieciena Parīzei, līdz ar to franči paguva tam sagatavoties.

* Restorāniņā torņa pirmajā stāvā dejoja Marta Hari, kā izrādījās vēlāk – viena no lielākajām slavenībām pasaules spiegošanas vēsturē.

* Pa Eifeļa kāpnēm lejup ir braucis velosipēdists, pa tā ārpusi rāpušies alpīnisti, no augšējās platformas lejup lidojis izpletņlēcējs, caur piloniem izlidojusi lidmašīna.

* Ne tik spožu slavu tornim sagādāja tie vairāk nekā 350 pašnāvnieki, kas par piemērotāko veidu savas dzīves beigšanai atzina lēcienu no torņa platformas.

Stāvot pāri skandāliem un skeptiķiem, tornis turpina valdzināt visas pasaules tūristu sirdis, pulcējot divtik vairāk apmeklētāju nekā Luvras mākslas muzejs. Jo nav taču pasaulē laikam vēl piedzimis tāds cilvēks, kurš, pāris dienu pabijis Parīzē, tā arī neaizietu apskatīt Eifeļa torni.