Svinēsim kopā ES dzimšanas dienu

     9. maijam ir simboliska nozīme Eiropas vēsturē, jo tieši šajā datumā tika sperts pirmais solis Eiropas Savienības (ES) izveidē. Vairāki tālredzīgi politiķi pēc Otrā pasaules kara beigām iedvesmoja tādas Eiropas Savienības izveidi, kurā mēs dzīvojam tagad.

 

     Starp šiem valstsvīriem bijā  tādi pazīstami politiķi kā  K. Adenauers, V. Čērčils, R. Šūmanis, A. De Gasperi. 1950. gada 9. maijā  R. Šūmanis (Francijas ārlietu ministrs) nāca klajā ar priekšlikumu izveidot Eiropas Ogļu un tērauda kopienu. Šis solis bija veiksmīgs un aizsāka miermīlīgu sadarbību starp Eiropas Kopienas dalībvalstīm.

 

     1985. gadā Milānā  Eiropas Savienības valstu un valdību vadītāju augstākā līmeņa sanāksmē tika pieņemts lēmums svinēt 9. maiju kā Eiropas dienu.

 

     Kopš Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā, kas notika 2004. gadā, 9.maiju arī Latvijā atzīmē kā Eiropas dienu. Šie svētki simbolizē vienotību Eiropas Savienības valstu starpā, arī to, kas kādreiz ir karojušas viena pret otru.

 

     Svinot Eiropas Savienības dzimšanas dienu, Rēzeknes Centrālā bibliotēka 2018. gada 9. maijā no plkst. 12.00 līdz 15.00 aicina piedalīties gan radošajā darbnīcā, kur varēs izveidot ES dalībvalstu karodziņus, gan izspēlēt kādu galda spēli, tādējādi pārbaudot savas zināšanas par Eiropas Savienību, gan arī iepazīties ar tematisku izstādi par Eiropas Savienību. Kā jau svētku  dienai pienākas – būs arī dzimšanas dienas pīrāgs.

 

     Tāpat aicinām piedalīties arī „Eiropas eksāmenā 2018”! Eiropas eksāmens notiek ik gadu 9. maijā no plkst. 8.00 līdz 21.00 tiešsaistē mājas lapā www.esmaja.lv. Eksāmenu var kārtot ikviens interesents atbilstoši savai vecuma grupai.