Foto no Feimaņu bibliotēkas arhīva

14. novembra pēcpusdienā Feimaņu jauniešu iniciatīvas centrā „Kastanis” ieradās Feimaņu pamatskolas skolēni, lai piedalītos Zelmas Lāgerlēvas grāmatas „Nilsa Holgersona brīnišķīgais ceļojums” lasījumā.

Krēslas stundā, pasākumam sākoties, iededzām sveces kā pagājības simbolu un skolēni tika iepazīstināti ar Zelmas Lāgerlēvas dzīvi un literāro darbību. Sākotnēji „Nilsa Holgersona brīnišķīgais ceļojums” bija domāts kā pirmās klases mācību grāmata, lai spilgti un tēlaini pastāstītu skolēniem par viņu dzimto zemi. Nu šī grāmata ir kļuvusi par populāru Zviedrijas ģeogrāfijas izklāstu, kas vienlaicīgi ietver dažādas teikas un nostāstus, tautas folkloru.

Klātesošie bērni uzmanīgi sekoja grāmatas sižetam: nejaukais zēns Nilss kādu dienu tiek pārvērsts par rūķi un šādā izskatā var palūkoties uz sevi un pasauli citām acīm, uz zostēviņa Mārtiņa muguras apceļojot dzimto zemi. Ceļojuma laikā viņš uzzina daudz jauna, ielūkojas dažādu cilvēku dzīvesstāstos, saprot savu agrāko rīcību, atceras ļaunos darbus, un mājās atgriežas gluži cits Nilss Holgersons.

Draudzīgā noskaņā pārrunājām izlasīto, un tad sekoja mīklu minēšanas laiks, kas latviešiem ir raksturīgs no Mārtiņiem līdz Ziemassvētkiem. Par pareizi atminētām mīklām skolēni saņēma saldās balvas – konfektes. Visvairāk konfekšu ieguva Annamarija Rivča.

Turpinājumā skatījāmies multfilmu „Noburtais zēns”, kas Maskavas kinostudijā „Союзмультфильм” 1955. gadā uzņemta pēc Zelmas Lāgerlēvas grāmatas „Nilsa Holgersona brīnišķīgais ceļojums” motīviem. Pasākums beidzās ar kopīgu tējas dzeršanu. Krēslas stunda aizritēja ātri.

Feimaņu pagasta bibliotēkas vadītāja Erna Ulase