Foto no centra "JACis" arhīva

     Vakars, tumsa, lukturīšiem rokās, gaismu atstarojošas vestēs tērpušies, noslēpumaini silueti pārvietojas pa neizgaismotu ēku, no stāva uz stāvu ejot pa tumšām, celtniecības virvju apvītām kāpnēm. Jūs nodomājāt, ka tā ir Latgales vēstniecība „Gors” un celtnieki, kuri savu darbu tur veic vēlās vakara stundās?

 

     Nē, šoreiz tie bija 25 aktīvi jaunieši, kas 23. janvārī Rēzeknes Centrālajā bibliotēkā (RCB) izspēlēja izzinošu un radošu nakts orientēšanās spēli „Atrodi bibliotēkā”, ko organizēja Rēzeknes jauniešu atvērtais centrs „JACis” un RCB.

 

     Spēles mērķis bija veidot izpratni par bibliotēkas lomu sabiedrībā, iepazīties ar bibliotēkas piedāvāto pakalpojumu daudzveidību, apgūt praktiskas iemaņas informācijas meklēšanā, attīstīt orientēšanās prasmes daudzveidīgajos bibliotēkas informācijas avotos, kā arī izkopt radošās spējas.

 

     Izspēlēt šo spēli pieteicās 5 jauniešu komandas vecumā no 16 līdz 25 gadiem. Komandu nosaukumi – „London”, „LSK” „Nezinīša piedzīvojumi bibliotēkā”, „LSKJ sarkanās rozītes” un „Grāmatu tārpi”. Bibliotēkā bija 3 orientēšanās punkti, kurus vajadzēja atrast, izmantojot ēkas plānu. Katrai komandai tumsā bija jāatrod atbildes uz 22 jautājumiem.

 

     Abonementa grāmatu plauktos tika meklētas grāmatas pēc dažādiem kritērijiem (autors, nosaukums utt.), piemēram, plašajā fondā vajadzēja atrast tieši to grāmatu, kurā ir informācija par Džastinu Timberleiku. Lasītavā tika meklēti vismaz četri modes žurnāli un visvecākā enciklopēdija.

 

     Novadpētniecības mapēs bija jāsameklē raksti par Rēzeknes pieminekļiem, ievērojamiem cilvēkiem. Piemēram, kam veltīts piemineklis „Klusā kokle” Rēzeknē, kas bija Gada sieviete Rēzeknē 2009. gadā...

 

     Ne mazāk svarīgi bija uzdevumi, kas saistīti ar meklēšanu bibliotēkas elektroniskajā katalogā, kurš pieejams bibliotēkas interneta vietnē. E-katalogā vajadzēja atrast, piemēram, datu bāzes „Novadpētniecība” ierakstus par Rēzeknes Goda pilsoni un Saeimas deputātu V. Nikonovu. Bibliotēkas mājaslapā bija jāatrod skaidrojums terminam depozitārijs u. c.

 

 

 

     Netrūka arī radošo jautājumu, kurus bija sagatavojušas Rēzeknes atvērtā jauniešu centra „JACis” speciālistes. Pamatojoties uz nostāstu, ka bibliotēkas grāmatu plauktos dzīvo jautrs spoks, spēles dalībniekiem šis spoks bija jānotēlo, bija jāsacer dzejoļi, kuros būtu vārdi bibliotēka, grāmatas, plaukti…

 

    Šajā vakarā daudz labu vārdu no aktīvajiem jauniešiem saņēma bibliotekāres, jo vienā no uzdevumiem vajadzēja izteikt komplimentu bibliotekārei. Vissarežģītākais izrādījās jautājums par bookcrossing, kurā bija paredzēts izspēlēt situāciju. Un populārais meklētājs „Google” šeit nekādi nepalīdzēja!

 

     Orientēšanās spēlē uzvarēja komanda „LSKJ sarkanās rozītes” (Ilze Rivča, Sandra Švarce, Dzintra Tihomirova, Sandra Kotova, Kristīne Rivča), tomēr ieguvēji šajā vakarā bija visi jaunieši, kuri piedalījās.

 

     Pēc spēles dalībniekiem tika iedotas anketas, kurās jaunieši izvērtēja pasākumu. Anketu rezultāti parādīja, spēle esot palīdzējusi labāk iepazīt bibliotēku, apgūt praktiskas iemaņas informācijas meklēšanā gan grāmatu plauktos, gan elektroniskajā katalogā. Spēle arī palīdzējusi apzināties, cik daudzveidīgi materiāli atrodas pilsētas bibliotēkā.

 

     Jaunieši ieteica šo spēli arī saviem vienaudžiem, jo lietderīgās aktivitātes tajā esot apvienotas ar patīkamajām. Mazliet provokatīvais jautājums, vai spēles dalībnieks gribētu būt par bibliotekāru, atklāja dažādus viedokļus: jā, iespējams, es par to padomāšu; nē, jo tas ir grūts, vienveidīgs, nogurdinošs darbs; nē negribētu būt bibliotekārs/-e, jo neesmu tik gudrs/-a; nē, jo tas ir atbildīgs darbs un man nebūs pa spēkam.

 

     Šī spēle apliecināja to, ka jauniešiem bibliotēkā var būt interesanti un saistoši. Gribam pateikties jauniešu centra „JACis” speciālistēm Vijai Grišinai, kura bija šī pasākuma iniciatore, un Jekaterinai Moisejevai par kreatīvo jautājumu sagatavošanu, lai spēle būtu ne tikai izglītojoša, bet arī radošās spējas attīstoša. Patīkami, ka jauniešiem ir radusies interese par bibliotēku, un tas ir vislielākais panākums un gandarījums bibliotekāriem.