Foto: www.rezeknesbiblioteka.lv

     2011. gada 1. septembrī Rēzeknes Centrālās bibliotēkas abonements lasītājiem piedāvā 37 jaunas grāmatas. Turpinājumā vairāk par dažām no tām.

 

      I. un J. Milleru-Hohāgenu grāmatā „Vai Montesori skola ir manam bērnam vispiemērotākā” atrodama inforācija par Montesori skolu ikdienu un to, kāpēc šīs skolas gūst tādus panākumus. Bērna pašmotivācijas veicināšana ne vien ļauj iepazīt skolu bez piespiešanas un bailēm, bet arī optimāli sagatavo modernās darba dzīves prasībām. Vairāku šīs skolas beidzēju izteikumi liecina, ar kādu prieku viņi ir apmeklējuši Montesori skolu un cik sekmīgs ir viņu turpmākais dzīves ceļš.

 

     D. Balodes stāstu grāmata „Dzīvnieki cilvēku pasaulē” domāta tiem, kas grib rūpēties par dzīvniekiem, bet nezina, kā to darīt. Stāsti aicina paraudzīties uz dzīvnieku patversmes ikdienu no neierasta skatpunkta, varbūt arī pārvērtēt savu pieredzi un mācīties no citu kļūdām. Svarīgākais ir saprast, ka dzīvnieka paņemšana ir arī atbildība. Grāmatā aprakstītie notikumi stāsta ne vien par kaķiem, bet arī par suņiem, putniem un pilsētā ieklīdušiem meža zvēriem. Tekstu papildina krāsaini foto.

 

     K. Kastaņeda izdevumā „Dona Huana mācības. Jaki indiāņu zināšanu ceļš” dienasgrāmatas formā izklāstījis Jaki cilts indiāņa Dona Huana Matusa filozofiju, pasaules uztveri un maģijas paņēmienus.

 

      Daiļliteratūras klāstā I. Baueres romāns „Skolas Līze”, kurš piedāvā plašu, vēsturiski precīzi tēlotu laikmeta ainu caur sešu sieviešu dzīvesgājuma prizmu divu gadsimtu garumā. Romāns stāsta par rakstnieka Matīsa Kaudzītes sievas Līzes Rātminderes dzīvi, senčiem vairākās paaudzēs un jo īpaši plaši par jaunlatviešu kustības veidošanos un attīstību 19. gadsimta vidū, par procesiem, kas pamazām rosināja nacionālās kultūras veidošanos, par slavenā romāna “Mērnieku laiki” rašanās vidi un prototipiem. Lasītāju interesi noteikti saistīs mazzināmi fakti no jaunlatviešu kustības darbinieku Andreja Pumpura, Ausekļa, Ata Kronvalda, brāļu Kaudzīšu u. c. dzīves. Īpaši saistoši ir meklēt romāna tekstā personības un notikumus, kurus brāļu Kaudzīšu iztēle pārveidojusi un iemūžinājusi romānā „Mērnieku laiki”.

 

     O. Mauriņa romāna „Otrā jaunība” galvenā tēma ir mīlestība. Galvenās personas – žurnālists, ģimenes cilvēks, divu bērnu tēvs Elvijs Lubūzis un Iluta – iestādes sekretāre, divu bērnu māte. Vai var būt īsta mīlestība no pirmā acu uzmetiena? Vai tā ir tikai aizraušanās, nedomājot par ģimenes rūpēm? Kas notiek ar abiem varoņiem un viņu „otrajām pusēm” romāna gaitā – par to autora aizraujošs, necerētiem pavērsieniem bagāts vēstījums.

 

     Lielbritānijas autores F. Nortas romāns „Savvaļas ķirši” arī stāsta par mīlestību. Džo ir lielisks darbs, skaista māja un nekādu saistību, un viņam tas patīk. Vienīgais, kas viņam vajadzīgs, ir kārtīgs cilvēks, kas varētu pieskatīt viņa senatnīgo māju pie jūras. Kad Tesa pieklauvē pie viņa namdurvīm, Džo nav īsti drošs, vai viņa būs piemērota šim darbam. Taču viņa izturas tā, it kā gatavotos te palikt - bet kad Džo ir viņai to piedāvājis? Viņi spēj viens otru nokaitināt, viņi spēj izsist viens otram pamatu no kāju apakšas, un viņiem abiem ir kas slēpjams. Tomēr kāda spēcīga magnētiska vilkme notur abus spraigā sasaitē...

 

     Vienas no nozīmīgākajām 20. gadsimta rakstniecēm, Nobela prēmijas laureātes D. Lesingas romāns „Zeltītā piezīmju grāmata” veidots kā četras atsevišķas piezīmju grāmatas – „Melnā”, „Sarkanā”, „Dzeltenā” un „Zilā” –, kuras raksta galvenā varone Anna Vulfa. Katru no tām var salīdzināt ar skaistu rozi, kas atšķiras ar krāsu, smaržu, dzeloņiem, bet tās visas vienā krāšņā buķetē, t. i., lieliskā romānā, apvieno kaislīgas emocijas. Nav svarīgi, vai tas ir naids, mīlestība, aizvainojums, sievišķīgas sarunas vai globālu tēmu apspriešana. Romānā atainotās sievietes meklē savu vietu sabiedrībā, politikā un seksā, un šie meklējumi nebūt nav tikai zelta putekļiem klāti.

 

     Š. Brontē grāmata „Pilsētiņa” ir rakstnieces pēdējais romāns. Tas ataino viņas dzīves gaitas Briselē un cīņu par sava „es” saglabāšanu pasaules ceļos. Palikusi bez draugiem un ģimenes, romāna varone Lūsija Snova atstāj Angliju, lai meklētu darbu citur. Viņa dabū vietu meiteņu skolā pilsētiņā Vileta. Izturējusi cīņu par savu stāvokli un ieguvusi cieņu nepakļāvīgo audzēkņu un aizdomīgās direktores acīs, viņa ir spiesta cīnīties arī ar savām jūtām…

 

 

     Pilnu jauno grāmatu sarakstu skatieties šeit.

     Nākamā jauno grāmatu diena abonementā – 16. septembrī.

 

 

 

Līdzīgi raksti