Amour fou
N. Ikstenas grāmata „Amour fou”

Visvairāk tulkotā mūsdienu latviešu literatūras autore Nora Ikstena dzimusi 1969. gada 15. oktobrī Rīgā ārstes un aviācijas inženiera ģimenē. Mācījusies Rīgas 49. vidusskolā, Ikšķiles astoņgadīgajā skolā, Rīgas 7. vidusskolā, studējusi latviešu filoloģiju Latvijas Universitātē (1987–1992), angļu valodu un literatūru Kolumbijas universitātē Misūri (1994–1995).

Studējot un pēc studiju beigšanas darbojusies kā zinātniskā līdzstrādniece Rakstniecības, mūzikas un teātra muzeja Raiņa izpētes grupā, veļāk – kā apskata nodaļas redaktore žurnālā „Karogs” un redaktora vietniece laikrakstā „Rīgas Balss”. Kolumbijas Universitātē Misūri bijusi virsredaktore žurnālam „The Review of Contemporary Fiction”, 1998. gadā sagatavojusi šī žurnāla latviešu prozai veltīto numuru.

Dzīves svinēšana
„Dzīves svinēšana”

Literatūrā Nora Ikstena debitēja ar pirmskara rakstnieces un politiķes Annas Rūmanes-Ķeniņas biogrāfiju, pēc tam uzrakstīja divus stāstu krājumus. Popularitāti rakstniece ieguva ar romānu „Dzīves svinēšana” (1998; viens no izcilākajiem 20. gadsimta 90. gadu romāniem latviešu literatūrā). Citi rakstnieces darbi: „Jaunavas mācība” (2001), „Pasakas ar beigām” (2002), „Dzīves stāsti” (2004), „Nenoteiktā bija” (2006; sadarbībā ar Imantu Ziedoni), „Sīlis spoguļstiklā” (2006), „Esamība ar Regīnu” (2007), „AMOUR FOU jeb Aplamā mīla 69 pantos” (2009). Par grāmatu „Nenoteiktā bija” Nora Ikstena ir saņēmusi Baltijas asamblejas balvu, Literatūras gada balvu un laikraksta „Diena” Gada balvu kultūrā.

Nora Ikstena ir sarakstījusi scenāriju dokumentālajai filmai par latviešu rakstniekiem trimdā „Pasaules nepasaule” (2001). Saņēmusi Literatūras gada balvu (2001), Spīdolas stipendiju (2001). Rakstniece ir aktīvi iesaistījusies valsts kultūrpolitikas veidošanas procesos un bijusi Nacionālās kultūras padomes priekšsēdētāja, regulāri uzstājas ārzemēs ar lasījumiem un referātiem.

Rēzeknes Centrālās bibliotēkas abonementā no 8. oktobra apskatāma rakstnieces jubilejai veltīta izstāde.

Izmantotie materiāli
•   Ikstena N. Īsproza. – Rīga: Zvaigzne ABC, [2006]. – 159 lpp.
   Latviešu rakstniecība biogrāfijās. – Rīga: Zinātne, 2003. – 741 lpp.
   www.literature.lv