Foto: wwww.rezeknesbiblioteka.lv

Daba nav iedomājama bez putniem. Ja apklustu putnu dziedāšana, mums pietrūktu kaut kā ļoti svarīga. Cilvēks vienmēr ir apbrīnojis putnu eleganto lidojumu, spalvu krāšņumu un skaistās balsis.

2016. gada 5. aprīlī Rēzeknes 2. bibliotēka sadarbībā ar Rēzeknes 5. vidusskolu rīkoja izzinošu pasākumu par putniem. Bibliotekāres piedāvāja ielūkoties grāmatās par putnu dzīvi, to izskatu, paradumiem, putnu valodu un izturēšanos.

Bērni atbildēja uz jautājumiem, pildīja krustvārdu mīklas, salika putnu vārdus no burtiem un zilbēm. Vienā no uzdevumiem bērni atzīmēja, kurš putns pogo, čivina, ķērc, kūko, svilpo, kurš čiepst, dūdo vai žadzina. Pasākuma dalībnieki labprāt minēja mīklas un salika pareizā kārtībā sajauktu tautasdziesmu vārdus par putniem. (Pasākuma galeriju var aplūkot šeit.)

Bibliotēkā bija arī aplūkojama bērnu zīmējumu izstāde ”Visi putni skaisti dzied”. Zīmējumos attēloti Latvijā sastopamie putni – gulbis, pūce, strazds, žagata, no siltajām zemēm atlidojušais dzērvju kāsis. Vienā izstādes zīmējumā bija attēlots arī eksotiskais papagailis.

Interesanti fakti par putniem

Lai izdzīvotu, ikvienam putnam katru dienu ir jāapēd pārtikas daudzums, kas līdzvērtīgs vismaz pusei no putna svara.

Putna sirds sitas 400 reizes minūtē, kad tas atpūšas. Salīdzinājumam – cilvēka sirds saraujas aptuveni 70 reizes minūtē.

Lielie papagaiļi – kakadu un makao – parasti dzīvo ilgāk nekā 75 gadus.

Gulbja ķermenis ir tik viegls, ka šis putns sver četrreiz mazāk nekā tāda paša lieluma suns.

Lielam putnam, piemēram, zosij, var būt līdz 25 000 spalvu, bet dažiem sīkajiem kolibri to skaits nepārsniedz 1000.

Lai varētu pacelties un nolaisties, albatrosi skrien tik ātri, ka ligzdošanas kolonijā viņiem ir nepieciešams īpašs skrejceļš.

Svīres pārtrauc lidot un nolaižas tikai tad, kad ligzdo. Viņas pat guļ lidojumā.

Dzenim ir ļoti gara mēle – līdz piecām reizēm garāka par knābi.

Pūces nespēj grozīt acābolus, bet var pagriezt galvu pietiekami tālu atpakaļ, lai redzētu tieši sev aiz muguras.

Lielā zīlīte spēj atnest uz ligzdu barību līdz 900 reizēm dienā.

Sniega zosis divās dienās var nolidot gandrīz 3000 kilometrus.

Aptuveni 10 000 putnu katru gadu mirst no ieskriešanas logos.

Jaunzēlandē dzīvo putni zī (zea), kuri ēd ap mašīnu stikliem esošo gumiju.