IMG 20250429 150232

Foto: www.rezeknesbiblioteka.lv

29. aprīlī Rēzeknes Centrālajā bibliotēkā notika izzinoša un iedvesmojoša tikšanās ar Rēzeknes Goda pilsoni, fotomākslinieku, novadpētnieku Vladimiru Nikonovu, kurš šogad aprīlī atzīmēja skaistu dzīves jubileju.

Vladimirs Nikonovs dzimis 1955. gada 4. aprīlī Rēzeknē, ir sabiedriskais darbinieks, politiķis un novadpētnieks, kurš aktīvi pēta vecticībniekus Latgalē. Viņš arī aizraujas ar fotografēšanu. 2004. gadā Vladimiram Nikonovam tika piešķirts Rēzeknes Goda pilsoņa tituls. Viņš ir Vecticībnieku kapu draudzes priekšsēdētājs, autors vairākām grāmatām par vecticības vēsturi Rēzeknē un Latgalē.

Vladimirs Nikonovs ir sagatavojis un izdevis arī vairākus Rēzeknes senatnes un Latgales vecticībnieku namu atklātņu komplektus. Kā vecticībnieku kopienas pārstāvis, Vladimirs Nikonovs aktīvi strādā pie tradicionālo vērtību saglabāšanas un vecticībnieku kultūras popularizēšanas Rēzeknē. Viņa centieni ietver gan vēsturisko materiālu vākšanu un publicēšanu, gan sadarbību ar reliģiskajām organizācijām un pētniekiem.

Pasākuma laikā apmeklētāji iepazinās ar Vladimira Nikonova biogrāfiju, ar to kādi ir viņa raduraksti. Sarunā viņš dalījās ar atmiņām par bērnību un ciemošanos pie vecvecākiem Zilupē, kas arī ietekmēja viņa turpmāko dzīvi un, ka tieši šajā pilsētā radās interese par grāmatām un novadpētniecību.

Vladimirs Nikonovs stāstīja par savu izglītību un darba gaitām, kur viņš ieguva dažādas prasmes, kur smēlās idejas un kur meklēja viņam nepieciešamo informāciju, lai uzrakstītu grāmatas. Tika sniegts ieskats tajā, kādi cilvēki un notikumi iespaidoja grāmatu rakstīšanu un izdošanu.

Tikšanās laikā Vladimirs Nikonovs prezentēja savu grāmatu “Иконописец Гавриил Ефимович Фролов”. Tika runāts par grāmatas saturu un to, kāds bija grāmatas rakstīšanas process. Pasākuma apmeklētāji uzzināja daudz ko jaunu par slaveno vecticībnieku ikonu glezniecības meistaru Gavrilu Frolovu, par viņa dzimtu, par Gavrila Frolova dzīvi Rēzeknē, kur viņš arī darbojās ikonu gleznošanas darbnīcā. Tika runāts par Gavrila Frolova tālāko dzīvi Rajas ciematā pie Peipusa ezera, par viņa uzcelto lūgšanu baznīcu un viņa pēdējiem dzīves gadiem, kā arī par Gavrila Frolova kapavietas labiekārtošanu.

Viens no nozīmīgākajiem Vladimira Nikonova un viņa sievas Ilonas projektiem ir vēsturiskās vecticībnieku mājas atjaunošana Rēzeknē. Vladimirs un Ilona Nikonovi dalījās ar pieredzi par to, kā radās ideja par vecticībnieku mājas atjaunošanu, kādi šķēršļi bija jāpārvar un kāds gandarījums ir šobrīd.

Pasākums bija bagāts ar stāstiem un vērtīgām atziņām! Paldies Vladimiram Nikonovam par šo vērtīgo tikšanos, aizraujošo stāstījumu un vērtīgajiem grāmatu dāvinājumiem bibliotēkai! Paldies Ilonai Nikonovai par dalīšanos ar pieredzi par vecticībnieku mājas atjaunošanu! Paldies apmeklētājiem par klātbūtni pasākumā! Tiekamies Rēzeknes Centrālajā bibliotēkā arī turpmāk!