Kāpēc 9. maijs?

     Eiropas diena 9. maijā tiek atzīmēta tāpēc, ka tieši šajā dienā 1950. gadā, apzinoties visu Eiropu aptveroša Trešā pasaules kara draudus, Parīzē starptautiskajai presei tika nolasīta deklarācija, kurā Francija, Vācija un citas Eiropas valstis tika aicinātas apvienot savu ogļu un tērauda ražošanu kā „pirmo pamatakmeni Eiropas federācijas izveidē”. 

     Francijas ārlietu ministrs Robērs Šūmanis piedāvāja izveidot Eiropas valstis aptverošu iestādi, kura pārzinātu ogļu un tērauda nozari, kas tolaik veidoja militārās varas pamatu. Organizēta Eiropa bija nepieciešama mierīgu attiecību uzturēšanai. Līdz ar to 9. maijs ir diena, kurā tika uzsākts Eiropas projekts.

 

     Lēmums par Eiropas dienas svinēšanu tika pieņemts 35 gadus vēlāk – 1985. gadā ES valstu un valdību vadītāju augstākā līmeņa sanāksmē Milānā.

 

     Šobrīd Rēzeknes Centrālajā bibliotēkā aplūkojamas divas Eiropas dienai veltītas izstādes – lasītavā un abonementā. Atgādinām, ka lasītavā joprojām atrodas arī Eiropas Savienības informācijas punkts, kurā iespējams iepazīties ar aktuālāko informāciju par Eiropas Savienību un Latvijas dalību tajā, šeit pieejami arī dažādi bukleti, kuri paredzēti līdzņemšanai.

 


Noderīgas saites: