Semināra dalībnieku foto

     No 5. līdz 7. jūlijam Latvijas reģionālo masu mediju pārstāvjiem un Eiropas Savienības informācijas punktu (ESIP) koordinatoriem bija lieliska iespēja doties vizītē-seminārā uz Eiropas Parlamentu (EP) Strasbūrā. Rēzekni braucienā pārstāvēja ESIP vadītāja Anita Gaidule un LRT žurnāliste Lāsma Zute.

 

     Kā zinām, EP mītnes atrodas arī Briselē un Luksemburgā, taču Strasbūras EP mītne lielā mērā tiek uzskatīta par visas Eiropas simbolu, kuras pamatā ir miera un sadarbības filozofija, un šajā pilsētā atrodas arī citas Eiropas nozīmes institūcijas (Eiropas Cilvēktiesību tiesa, Eiropas Padome u. c.). 

 

 
Foto: A. Gaidule, V. Popa

 

 

     Ceļojuma iespaidos dalās Anita Gaidule: „No stikla, betona un metāla būvētā EP ēka mūs sagaidīja eleganti un vērienīgi. Šobrīd reizi mēnesī uz plenārsēdēm te ierodas 736 deputāti no 27 Eiropas Savienības dalībvalstīm. Racionāli nav izskaidrojams, kāpēc EP ir jāatrodas trīs valstīs. Ik pa brīdim izskan runas, ka derētu parlamenta darbu koncentrēt vienā no šīm vietām, bet kurā? Loģika liek domāt, ka jāizvēlas Brisele, jo tur atrodas vairākums Eiropas Savienības institūciju. Taču gan vēsturiskā simbolika, gan politiskās spēles nosliecas Strasbūras pusē, jo Francija nevēlas zaudēt tiesības uz šajā valstī strādājošu nozīmīgu Eiropas Savienības pīlāru.

 

     EP no plkst. 9:00 līdz 19:00 pavadītā diena bija piesātināta un visai spraiga. Pēc akreditācijas devāmies iepazīties ar EP Preses dienesta darbu, kura galvenais uzdevums ir palīdzēt žurnālistiem, sniedzot viņiem visaptverošu informāciju par to, kas notiek EP. Izstaigājām televīzijas un radio studijas, ielūkojāmies grimētavā, kur pirms TV ierakstiem sagatavo deputātus. Visur stikloti lifti, zaļi apstādījumi...

 

 

 
Foto:  V. Popa, A. Gaidule 

 

     Uz mirkli apmeklējām Plenārsēžu zāli. Tā kā tulkojums tiek nodrošināts visu ES dalībvalstu valodās, tad, uzliekot austiņas, paklausījāmies arī kāda EP deputāta uzstāšanos. Ieturējuši pusdienas (precīzāk – izbaudījuši franču smalko virtuvi) EP restorānā, devāmies uz preses konferenci ar Latvijas eiroparlamentāriešiem. No 8 Latvijas ievēlētajiem deputātiem uz tikšanos ieradās 6 – I. Vaidere, K. Kariņš, T. Ždanoka, S. Kalniete, R. Zīle un I. Godmanis. Deputāti pastāstīja par savu darbošanos komitejās un dažādās delegācijās, kā arī sniedza atbildes uz mūsu uzdotajiem jautājumiem. Tikšanās notika ar katru deputātu individuāli un ilga apmēram 30 minūtes. Vizītes noslēgumā bija arī pieņemšana, kur neformālā gaisotnē varēja turpināt iztaujāt mūsu deputātus.

 

     Pēc vizītes EP vakarā devāmies uz upes un kanālu ieskauto, pildrežģu mājām un tiltiem rotāto Strasbūras vecpilsētu. Vienā no laukumiem aplūkojām pieminekli, kurš veltīts slavenajam grāmatspiedes izgudrotājam Gūtenbergam, viņš savā laikā te strādājis.

 

 
Foto: V. Popa

 

     Esot Strasbūrā, protams, jāredz Strasbūras Notre Dame (Svētās Dievmātes) katedrāle, Parīzes katedrāles vārdamāsa. No katra skatu punkta katedrāle izskatās citādāk, bet kopumā tā pauž ideālu formu saskaņu. Kā zināms, šo katedrāli ar apbrīnas pilniem vārdiem ir centušies aprakstīt dižākie franču rakstnieki, saukdami to arī par „lielo Strasbūras rozi”. Iestājoties tumsai, baudījām mūzikas un gaismas šovu, kas šo katedrāli padarīja vēl varenāku un neatkārtojamāku. Redzētais bija kā skaists izskaņas akords mūsu vizītei Elzasas apgabala pērlē Strasbūrā.”

 

 

LRT ziņu sižets par vizīti