Foto: www.rezeknesbiblioteka.lv      

     2018. gada 16. februārī Rēzeknes Centrālās bibliotēkas abonements lasītājiem piedāvā 39 jaunas grāmatas. Turpinājumā neliels ieskats daļā no jaunumiem.

 

     D. Rukšāne ir izvēlējusies un grāmatā “Latviskais laimes kods” aprakstījusi sešdesmit dažādus dzīves mirkļus, kas raksturo latvieti un veicina prieku, aktivitāti un laimi. Grāmata ikvienam atgādina, ka ikdienu veido daudzas lielākas un mazākas laimes. Tikai tās jāpamana! Lai būtu vieglāk orientēties, autore sešdesmit dzīves mirkļus ir vienmērīgi sadalījusi pa mēnešiem – katrā mēnesī pieci.

 

     D. Rukšāne raksta: “Savās fantāzijās redzu, kā pēc simts gadiem šo “Laimes kodu” bibliotēkā paņem rokās mūsu mazmazmazbērni un, iepletuši acis, brīnās – kas gan mūsu senčus darīja laimīgus tad, kad Latvijai bija tikai simts gadi? Kas no šī saraksta būs saglabājies, kas aizgājis pa vēstures aizaugušo taku? Vai cilvēki joprojām parkos spēlēs šahu? Vai lies sveces un darinās tautastērpus? Vai Dziesmu svētkos dziedāsim mēs paši vai arī to darīs roboti?”

 

    

 

     I. Meža grāmatā “Latviešu uzvārdi arhīvu materiālos. Latgale” apkopoti Latgales latviešu uzvārdi. Apjomīgāko daļu veido uzvārdu vārdnīca, kurā, balstoties uz 1935. gada tautas skaitīšanas datiem, apkopots ap 4000 uzvārdu ar to pieraksta variantiem, izplatību Latgales pagastos un uzvārda cilmes skaidrojumu.

 

     Grāmatā piedāvāta arī valodnieces A. Stafeckas uzvārdu materiāla lingvistiska analīze, ģeogrāfes O. Kovaļevskas izpētītais par uzvārdu saistību ar Latgales vietvārdiem, savukārt vēsturnieks M. Auns raksturojis uzvārdu piešķiršanas vēsturisko fonu Latgalē. Grāmatai īpaši sagatavotas 10 uzvārdu izplatības kartes, kas sniedz ieskatu Latgales uzvārdu ģeogrāfijā un ļauj uzskatāmi noteikt iespējamās izcelsmes vietas un iezīmēt izplatības areālu. Vārdnīca noderēs kā Latgales kultūrvēstures pētniekiem, tā arī plašam lasītāju lokam. (Atgādinām, ka 20. februārī Latgales Kultūrvēstures muzejā notiks šīs grāmatas atvēršanas svētki.)

 

     O. F. Kobāne grāmatā “Harismas mīts” parāda, ka būt autoritatīvai personai nemaz nav sarežģīti – jāapgūst vien attiecīgi uzvedības modeļi. Autore aicina izpildīt piedāvātos vingrinājumus un izmantot harismas galvenos stūrakmeņus: klātesamību, spēku un sirsnību. Harisma noderēs, vadot svarīgu biznesa sarunu, prezentējot studiju darbu, izklaidējot viesus pasākumā vai uzturot labu omu ģimenes izbraucienā. Grāmata sola palīdzēt kļūt pārliecinošākiem, ietekmīgākiem un iedvesmojošākiem.

 

    

 

     A. Bikovas grāmata “Patstāvīgs bērns vai kā kļūt par ideālu mammu” stāsta, kā kļūt par labu mammu, kas savam bērnam iemāca dzīvē būt patstāvīgam. Autore aicina padomāt, saskatīt analoģijas un pievērst uzmanību agrākiem notikumiem un iespējām atteikties no dažādām iepriekš pieņemtām likumībām. Grāmata vecākiem, kuri ir pārlieku lieli perfekcionisti, palīdzēs atbrīvoties no uzmācīgās vainas sajūtas, kas neveicina harmoniskas attiecības ar bērniem.

 

     J. Alfejevas monogrāfijā “Apdrošināšanas tiesības” ietverta informācija par  apdrošināšanas vēsturi, līgumtiesībām, par sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligāto apdrošināšanu, apdrošināšanas ekonomisko būtību, uzraudzību, kopapdrošināšanu un pārapdrošināšanu, kompānijām un starpniekiem. Grāmatas mērķis ir atklāt apdrošināšanas būtību un visus tās civiltiesiskos institūtus Latvijas tiesībās.

 

     Daiļliteratūras klāstā D. Judinas romāns “Kad klusums kliedz” no cikla “Latvijas simtgades romāni”, kurš turpina viņas iepriekšējās grāmatas – “Septiņi vakari” (2016) un “Gredzens” (2017). Remontējot Ozolu veco māju, Katrīna un Kaspars pat nespēj iedomāties, kurp viņus aizvedīs Kaspara studiju biedra negaidītais telefona zvans… Uzņemoties pētīt svešas dzimtas likteņus, cilvēks nav pasargāts ne no svešiem, ne paša skeletiem. Var gadīties, ka tas, ko līdz šim esi zinājis par savējiem, pēkšņi sabrūk kā trausls kāršu namiņš un viss jābūvē no jauna caur sāpēm, noliegumu un skaudru patiesības filtru. Ko darīt, ja viens tuvinieks bijis vainīgs otra nāvē, bet trešais izrādās izbijis čekists, ziņotājs un mierīgo iedzīvotāju slepkava? Ko darīt, ja ar politiku un varu piesegtā iekāre, greizsirdība un alkatība iznīcinājusi vairākas paaudzes?

 

    

 

     D. Avotiņas grāmata “Liktenim tīk pajokot” papildina “Lata romānu” sēriju. Romāns sākas ar klasisku mīlas trīsstūri, kurā mazliet neparasti, iespējams, ir vien tas, ka viena no trīsstūra smailēm ir muižnieku atvase Hanss Bergs. Kad Hansa mīļotā Matilde nesagaida iecerēto plostnieku Andžu, jaunā sieviete pieņem Hansa bildinājumu un aizbrauc viņam līdzi uz Vāciju, kas jau iesaistījusies karā, un abiem jauniešiem nākas apprecēties vēl pirms iebraukšanas šajā valstī. Bet Andžs, beidzot nokārtojis ar tēva nāvi saistītās saimniecības lietas, ar velosipēdu atbrauc uz Matildes mājām un uzzina par viņas aizbraukšanu…

 

     H. Boniljas grāmata “Bez biksēm ienākt aizliegts”, lūkojoties caur krievu dzejnieka Vladimira Majakovska karstasinīgās, daudzšķautņainās personības prizmu, uzbur trauksmaino, gaidu un neziņas pilno gaisotni, kāda valdīja revolūcijas laika Krievijā, kur tika kārtoti rēķini ar dzīvi un kalta jauna realitāte, kur kaislības sita augstu vilni. Majakovskis, gigantiskais skaistulis ar klintī kalto seju, kurš patika meitenēm un izraisīja šausmas vīriešos, bija šī laikmeta balss. Dzejnieka piesātinātā radošā un mīlas dzīve, kas pārkāpa teju visas konvencionālās morāles normas, grāmatas autoram kalpojusi par neizsmeļamu iedvesmas un fantāzijas avotu.

 

     A. Dž. Finna romāna “Sieviete logā” galvenā varone ir Anna Foksa, kura dzīvo viena, patvērusies savā Ņujorkas mājā, viņas mīļākā un gandrīz vienīgā nodarbe ir vērot pa logu savus kaimiņus. Viendien pretējā mājā ievācas Raseli. Tēvs, māte un pusaugu dēls. Ideāla ģimene. Taču tad, kad Anna kādu vakaru, paskatījusies ārā pa logu, ierauga ko tādu, kas nav domāts viņas acīm, sievietes pasaule sāk brukt... Kas ir īsts? Kas izdomāts? Kam draud briesmas? Kurš visu kontrolē? Šajā trillerī neviens un nekas nav tāds, kā sākotnēji izskatās...

 

Pilnu jauno grāmatu sarakstu skatieties šeit.

Nākamā jauno grāmatu diena abonementā – 1. martā.

 

Līdzīgi raksti