{source}
<script type="text/javascript">

function DraugiemSay( title, url, titlePrefix ){
 window.open(
  'http://www.draugiem.lv/say/ext/add.php?title=' + encodeURIComponent( title ) +
  '&link=' + encodeURIComponent( url ) +
  ( titlePrefix ? '&titlePrefix=' + encodeURIComponent( titlePrefix ) : '' ),
  '',
  'location=1,status=1,scrollbars=0,resizable=0,width=530,height=400'
 );
 return false;
}
</script>

<a href="#" mce_href="#" onclick="DraugiemSay('Brilles redzei. Brilles skaistumam',
'http://www.rezeknesbiblioteka.lv/index.php?option=com_content&view=article&id=422:brilles-redzei-brilles-skaistumam&catid=163:par-izstadem-cb&Itemid=104', 'Rezeknesbiblioteka.lv');">
<img src="../images/dr.gif" mce_src="../images/dr.gif" border="0" /><font color="#666666" size="2"><u>Pasaki draugiem</u></font></a>

{/source}

Foto no: www.visionexpress.lv 

     No 12. līdz 30. jūlijam Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītavā aplūkojama izstāde, kura sniegs ieskatu ne tikai briļļu vēsturē un mūsdienu modes tendencēs, bet arī palīdzēs rast atbildes uz jautājumiem par saulesbriļļu pareizu izvēli, par brillēm, kādas būtu ieteicamas datorlietotājiem, kā arī par to, ko darīt, ja sāk nodarbināt jautājums: „Brilles vai kontaktlēcas?” 


     Briļļu kā redzes uzlabošanas līdzekļa pirmsākumi meklējami senā vēsturē. Jau 13. gadsimta vidū divi itāļu mūki no Pizas, Giardano da Rivaldo un Alessandro de Spina, ir atstājuši rakstiskas liecības par briļļu izgudrošanu. 1352. gadā briļļu esamību savā gleznā ir attēlojis tā laika slavenais mākslinieks Tommaso da Modena. Viņa zīmētā freskā Trevizo pilsētā ir attēlots kardināls Hugo de Provence ar brillēm. Tas tiek uzskatīts par pirmo zināmo mākslas darbu, kurā attēlots cilvēks ar brillēm. Vēlāk brilles jau bija redzamas daudzu mākslinieku darbos, ar tām tika izcelts personības nozīmīgums un gudrība. Ap 1700. gadu angļu optiķis Edvards Skārlets ieviesa mūsdienu briļļu prototipu. Tām bija kājiņas, un tās stabilāk turējās uz galvas. Kopš tā laika briļļu forma nav būtiski mainījusies.

 


     Atbildot uz jautājumu par mūsdienu brillēm raksturīgāko, droši varam teikt, ka to pamatā ir individualitāte. Brilles tiek veidotas personai individuāli ar tikai tai raksturīgiem optiskiem parametriem. Briļļu dizaina izvēle arī ir paša valkātāja gaumes un rocības lieta. Briļļu izgatavošanai ir nepieciešama redzes recepte, kuru izraksta redzes speciālists optometrists vai oftalmologs. Šie speciālisti veic sarežģītu darbu, gan izmantojot objektīvus redzes mērījumus, gan ņemot vērā subjektīvas pacienta sajūtas. Rezultātā tiek noteikta labāka korekcija.

 


     Brilles sastāv no ietvara un briļļu lēcām. Galvenais briļļu ietvaru uzdevums ir noturēt koriģējošās briļļu lēcas pareizā pozīcijā pret aci. Ietvariem jābūt viegliem, lai tos nejustu lietotājs, arī izturīgiem. Mūsdienās liela vērība tiek veltīta ietvaru dizainam, daudzi pasaulslaveni dizaineri nodarbojas ar briļļu ietvaru modeļu izstrādi.

 


     Arvien vairāk šodien ietvaru ražošanai izmanto modernos kompozītmateriālus, piemēram, oglekļa šķiedru kompozītu. Modernie metāla ietvari tiek veidoti no titāna.

 


     Vislielākās izmaiņas ir notikušas ar briļļu lēcām. Īsts briļļu lēcu šedevrs ir progresīvās lēcas, kurām ir mainīgs optiskais stiprums, tādas lēcas nepieciešamas cilvēkiem, kuri sasnieguši 45-50 gadu vecumu.

 


     Lai arī mūsdienu brilles pēc formas ir līdzīgas tām, ko cilvēki radīja pirms daudziem gadsimtiem, šodien tās ir pārvērtušās par redzes uzlabošanas ierīci, kas izmanto jaunākos tehnikas sasniegumus.

 

 

Materiāls sagatavots, izmantojot žurnālu „Terra”

(Grabovskis Vitolds. Modernās tehnoloģijas vecajās brillēs // Terra. - (2006, maijs/jūnijs), 44.-45.lpp.)

 

 

 

Noderīgas saites