Celapitere 2025

Foto: www.rezeknesbiblioteka.lv

Rēzeknes Centrālās bibliotēkas abonementā līdz 30. aprīlim apskatāma Ļubovas Ceļapīteres (pseidonīms Libe Berg) gleznu no ādas izstāde “Ādas brīnumzemē”.

Māksliniece par savu radošo ceļu un unikālajām tehnikām stāsta: “Jau kopš bērnības tēvs mani mācīja darīt lietas citādi nekā citi – radīt ko tādu, kas paliek cilvēku atmiņā. Ādas gleznu un kinusaiga tehnika savaldzināja mani, un ceru, ka tā aizraus arī skatītājus”.

 

Kinusaiga ir amatieru mākslas tehnika, kas līdzinās mozaīkai – mākslas darbi tiek veidoti no dažādu krāsu auduma gabaliņiem. Šī metode radusies Japānā, kur dārgo veco kimono zīdu atkārtoti izmantoja, lai radītu gleznas un citus mākslas priekšmetus. Vispirms mākslinieks izveido zīmējuma skici uz papīra, pēc tam to pārnes uz koka dēļa, kur izgriež apmēram 2 mm dziļas rievas. Tajās ievieto sagrieztus kimono auduma gabaliņus. Kinusaiga darbos visbiežāk attēlo ainavas – cilvēki parādās daudz retāk, jo to attēlošana ir sarežģīts process.

 

Izstādē apskatāmas mākslinieces veidotās gleznas no ādas. Viens no izcilākajiem darbiem ir lielformāta glezna (1,5 x 0,8 m) ar dejojošām sievietēm, kas tapusi, iedvesmojoties no Šveicē piedzīvotā džeza festivāla.

 

Ādas gleznošanas tehnika rada izaicinājumus, jo piemērotus materiālus atrast nav viegli. Māksliniece nereti izmanto lietoto preču veikalos atrastas ādas, taču tās rūpīgi jāizvēlas.

 

Māksliniece dzimusi Turkmenistānā, Ašhabadas Universitātes kara katedrā ieguvusi tulka-skolotāja diplomu, kā arī absolvējusi mākslas skolu. 1985. gadā viņa sāka strādāt Viļānu skolā, bet līdz pat 2015. gadam mācīja angļu valodu Rēzeknes Augstskolā un Baltijas Starptautiskajā akadēmijā. Jau 19 gadus viņa pasniedz angļu valodu bezdarbniekiem Latgales mācību centrā un citās izglītības iestādēs. Valodu zināšanas ir viņas stiprā puse. Ļubova pārvalda angļu, franču, vācu, poļu un turkmēņu valodu. Brīvajā laikā māksliniece pievēršas saviem vaļaspriekiem, un viens no jaunākajiem ir tieši gleznas no ādas.

 

“Pēc lietus vienmēr ir varavīksne. Ticiet un rīkojieties saskaņā ar sirdsapziņu!” – ar šo dzīves moto viņa turpina radīt un iedvesmot citus.

 

Laipni gaidīti bibliotēkā.