Foto no: www.latgaleslaiks.lv

Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītavā līdz 21. janvārim apskatāma literatūras un mākslas kritiķim, Latgales kultūrvēstures pētniekam Pēterim Zeilem veltīta izstāde, kurā aplūkojami gan bibliotēkas savāktie novadpētniecības materiāli par profesoru, gan viņa sarakstītās grāmatas un publikācijas, kuras pieejamas bibliotēkā.

Ieskats Pētera Zeiles biogrāfijā

Dzimis 1928. gada 14. janvārī Jasmuižas pagastā zemnieku ģimenē. No 1942. līdz 1947. gadam mācījies Aglonas un Preiļu vidusskolā. 1952. gadā beidzis Latvijas Valsts universitātes Filoloģijas fakultātes Žurnālistikas nodaļu, bet 1955. gadā – aspirantūru filozofijā. Jaunībā rakstījis dzejoļus un stāstus.

Strādājis par laikraksta „Padomju Jaunatne” literāro līdzstrādnieku, laikraksta „Padpmju Students” un žurnāla „Universitāte” redaktoru. No 1955. gada sācis darbu Latvijas Valsts universitātē kā docētājs, vēlāk bijis arī katedru vadītājs. 1986. gadā ieguvis filozofijas zinātņu doktora grādu, kļuvis par profesoru, 1992. gadā ieguvis habilitētā filozofijas doktora grādu. Studentiem lasījis estētikas un mākslas kritikas, teorijas un metodoloģijas kursus. Rēzeknes Augstskolā lasījis Latgales kultūras vēstures kursu.

Kopš 1992. gada vadījis Latgales Pētniecības institūta kultūras vēstures darba grupu, no 1960. gada ir Rakstnieku savienības biedrs, 1988. gadā ieguvis LPSR Nopelniem bagātā kultūras darbinieka nosaukumu. Profesors ir viens no padomdevējiem grāmatizdevējam Jānim Elksnim un viņa vadītajai Latgales Kultūras centra izdevniecībai.

P. Zeile ir daudzu grāmatu autors, publicējis apceres arī atsevišķos krājumos, „Tāvu zemes kalendaros”, ir bijis daudzu grāmatu sastādītājs, priekšvārdu un komentāru autors. Tā kā pētījis estētiskās domas vēsturi Latvijā kopumā un it sevišķi Latgalē, daudzas grāmatas veltītas tieši šai tematikai, sarakstījis arī grāmatas par atsevišķiem Latgales kultūras darbiniekiem. Īpaši izceļama apjomīgā „Latgales kultūras vēsture”, kura iznāca 2005. gadā, bet 2012. gadā dienasgaismu beidzot ieraudzīja grāmata „Rainis un Latgale” (eseja ar šādu nosaukumu publicēta jau 1988. gadā).

Ilgstoši mākslas zinātnē darbojoties sakrātā informācija ne vien par kultūras pieminekļu tapšanu un pastāvēšanu, bet arī par to sagrāvi ir ļāvusi P. Zeilem sarakstīt publicistiski asu grāmatu „Titānisms, pseidotitānisms un māksla”, kura skar arī būtiskas 20. gadsimta politiskās problēmas, tā tika izdota 1996. gadā.

Vairākas P. Zeiles grāmatas tiek dēvētas par „pirmajām” savā jomā, piemēram, 1967. gadā klajā nākusī „Dzīves patiesībai un skaistumam” ir pirmais latviešu autora sarakstītais estētikas rakstu krājums pēckara Latvijā, savukārt 1983. gadā izdotā „Vērtību pasaulē” ir pirmā latviešu grāmata par aksioloģiju.

Informācija sagatavota,
izmantojot bibliotēkas novadpētniecības materiālus