Foto no: www.galenupamatskola.lv

Līdz 22. janvārim Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītavā apskatāma izstāde, kas veltīta izcilā domātāja un literāta Roberta Mūka 90 gadu jubilejai.

Savas dzīves gaitas dzejnieks un filozofs Roberts Mūks (īstajā vārdā Roberts Avens) ir aizsācis 1923. gada 14. janvārī Galēnu pagastā. Mācījies Maltas un Dricānu pamatskolā, vēlāk – Aglonas klasiskajā ģimnāzijā. Tālāk izglītojies Rīgas 1. ģimnāzijā, kur sācis īpaši interesēties par seno grieķu un latīņu valodu.

Šajos gados radušies pirmie dzejoļi latgaliski, kurus nopublicēja laikraksts „Rēzeknes Ziņas”. Lai varētu studēt, 1942. gadā R. Mūks vienu gadu pavadīja darba dienestā Vācijā. Atgriezies Rīgā, viņš uzsāka studijas Latvijas Universitātes Klasiskās filoloģijas fakultātē.

Taču pavisam drīz bija jādodas leģionā. Vispirms R. Mūks nokļuva Polijā, bet vēlāk – Vācijā. Kad Berlīnei tuvojās krievu armija, viņš padevās angļu gūstā. Pēc gūstekņu nometnē pavadītajiem mēnešiem R. Mūks uzsāka studijas Vicburgas universitātes Filozofijas fakultātē, pēc tam – Baltijas Universitātē Hambijā.

Sākoties izceļošanai no Vācijas, R. Mūks devās uz Beļģiju, kur iestājās katoļu seminārā, bet drīzumā to pameta. Pastrādājis dažādus darbus, viņš uzsāka žurnālistikas studijas Briseles universitātē.

R. Mūka vecāki, kas pa to laiku bija aizceļojuši uz ASV, aicināja dēlu pievienoties viņiem. R. Mūks šo iespēju arī izmantoja un pārcēlās uz Ameriku, kur Mičiganas universitātē ieguva maģistra grādu bibliotēkzinātnē. Vēlāk viņš studēja Ņujorkas Fordhama universitātē, kur savukārt ieguva filozofijas doktora grādu.

Filozofijā R. Mūks galvenokārt ir pievērsies arhetipiskajai psiholoģijai un Austrumu reliģijām, mēģinot uzcelt tiltu starp Rietumiem un Austrumiem. Viņš ir sarakstījis arī dzejoļu krājumus, piemēram, „Nāve un Otto”, „Krokodils un es”, „Kad vairs nav govju”, „Erotika”, „Kali juga” u. c. R. Mūka dzeju palīdz izprast viņa filozofiskie uzskati. Gan filozofijā, gan dzejā viņa galvenā prioritāte ir Dievs.

1998. gadā R. Mūks pārcēlās uz dzīvi Rīgā, kur turpināja publicēt filozofiskās un dzejoļu grāmatas. Mūžībā viņš aizgāja 2006. gada 4. janvārī Rīgā un ir apbedīts Galēnu kapos.

Informācija sagatavota,
izmantojot bibliotēkas novadpētniecības materiālus

Ziņas par R. Mūka dzīvi skat. arī šeit.

Rēzeknes reģiona bibliotēkās pieejamo R. Mūka darbu sarakstu skat. šeit.