Foto: www.rezeknesbiblioteka.lv

     2011. gada 28. oktobrī Rēzeknes Centrālajā bibliotēkā UNESCO LNK projekta „Stāstu laiks bibliotēkās” ietvaros notika kārtējais pasākums, šoreiz tā bija „Tikšanās pēc 10 gadiem”. Stāstu vakarā pulcējās bijušās Rēzeknes Augstskolas latviešu filoloģijas studentes, tagad – bibliotekāres, muzeja darbinieces, skolotājas un redaktores.

 

     UNESCO LNK projekta „Stāstu laiks bibliotēkās” aktivitāšu mērķis ir attīstīt stāstīšanas un klausīšanās prasmes, šī pasākuma iecere bija arī atmiņu un studiju laiku tradīciju saglabāšana paaudžu nomaiņas kontekstā.

 

     Stāstu tematika bija šāda: stāsti par kopmītnēm, par eksāmenu kārtošanu, interesantām situācijām studiju laikā, savdabīgiem ticējumiem un paradumiem, kārtojot eksāmenus, stāsti par attiecībām ar pasniedzējiem, kā arī par izklaidēm un ekskursijām un, protams, romantiskie stāsti.

 

 

 

     Šajā pasākumā bija daudz arī tā saukto „fotogrāfiju stāstu” – pasākuma dalībnieces jau savlaicīgi savos foto albumos bija sameklējušas spilgtākās studiju laiku bildes, tikšanās laikā tās visas bija aplūkojamas savdabīgā izstādē. Kā zināms, katrai no fotogrāfijām ir savs stāsts un vēsture, kuru var atšķetināt un ritināt gluži kā dzijas kamolīti.

 

     Tā, piemēram, kādā bildē atspoguļota aktu zāles sagatavošana vecākā kursa izlaiduma vakaram, absolventu krēslos sasēdušās 3. kursa meitenes... Bet pasniedzēja saka: „Nedariet tā, citādi šajos krēslos pašas nesēdēsiet nekad!” Šie vārdi zināmā mērā bija pravietiski…

 

 

 

     Viens no daudzajiem stāstiem par dzīvi kopmītnēs bija šāds. Uz pilsētu reiz atbrauca kautrīgas lauku meitenes, kuras studentu viesnīcā iekārtoja dzīvot vienā stāvā ar studentiem vīriešu kārtas pārstāvjiem. Virtuve – kopīga, ēst jāgatavo. Kādu vakaru meitenes cepa kartupeļus, puiši smējās, ķircināja viņas, jaunās studentes sakautrējas un aizbēga, bet kartupeļus līdz galam izcepa puiši un atnesa uz meiteņu istabiņu…

 

     Bija sarunas arī par studentu ticējumiem. Piemēram, viens no tiem vēsta, ka veiksmi eksāmenos var piesaistīt, auklā iesietu studiju grāmatiņu izkarinot laukā pa logu un piesaucot Haļavu, cits – eksāmenu laikā ievērojot aizliegumu mazgāt matus.

 

     Stāstu vakars noslēdzās ar nelielu ekskursiju pa naksnīgās bibliotēkas kabinetiem, kādu baisu stāstu par bibliotēku un solījumiem satikties vēlreiz…