Attēls no www.bank.lv

     Latvijas Banka sadarbībā ar vairākiem partneriem no 7. aprīļa līdz 27. aprīlim rīko tradicionālo sabiedrības aptauju "Latvijas gada monēta". Savu izvēli ikviens var izdarīt Latvijas Bankas interneta vietnē www.bank.lv/aptauja un www.draugiem.lv/latvijasbanka vai arī atnākot uz Rēzeknes Centrālo bibliotēku, kur izvietots balsošanas punkts.

 

     Nacionālā banka aicina ikvienu izteikt savu viedokli, kura no iepriekšējā gadā izlaistajām kolekcijas monētām uzrunā ar māksliniecisko risinājumu, ir emocionāla, oriģināla un tematiski saistoša. 2016. gadā izlaistas septiņas kolekcijas monētas, kas stāsta par Latvijas kultūru, vēsturi un cilvēkiem: "Pasaku monēta II. Eža kažociņš" (video stāsts), ""Baltars". Porcelāns" (video stāsts), "Nacionālais uzņēmējs" (video stāsts), "Zelta saktas. Ripsakta" (video stāsts), "Janis Rozentāls" (video stāsts), "Ziemassvētku kaujas" (video stāsts), "Zeme" (video stāsts).

 

     Aptaujas rezultāti tiks paziņoti noslēguma pasākumā 25. maijā un divu dienu laikā publicēti Latvijas Bankas interneta vietnē www.bank.lv. Noslēguma pasākumā notiks izloze starp balsošanas dalībniekiem; balvās kāda no kolekcijas monētēm, kas tika izlaista 2016. gadā.

 

          Par "Latvijas gada monētu 2015" tika atzīta "Pasaku monēta I. Pieci kaķi" (monētas lapa; video stāsts), kuras grafisko dizainu veidojusi pazīstamā bērnu grāmatu ilustratore Anita Paegle, bet ģipša modeli – Jānis Strupulis.

 

     Kopš 2004. gada, kad Latvijas Banka sāka rīkot šo sabiedrības aptauju, par gada monētu atzītas "Laika monēta", "Barons Minhauzens", "Ciparu monēta", "Laika monēta II", "Laimes monēta", "Ūdens monēta", "Dzintara monēta", "Miglā asaro logs", Riharda Zariņa "Sudraba pieclatnieks", "Šūpuļa monēta" un "Kurzemes baroks".

 

     Latvija var lepoties ar savas naudas dizainu un sasniegto vairāk nekā 20 gadu laikā. Kopumā vairāk nekā 50 izcilāko Latvijas mākslinieku ir darinājuši Latvijas naudas zīmes – monētas un banknotes. Latvijas nauda ir iekļauta Latvijas Kultūras kanonā.

 

     Viens no sudraba un zelta kolekcijas monētu uzdevumiem ir pastāstīt un atgādināt cilvēkiem Latvijā un ārzemēs par būtiskiem notikumiem Latvijas vēsturē, sasniegumiem kultūrā, personībām un filozofiskām kategorijām. Katras monētas vēstījums ir lakonisks un ietilpīgs. Tas tapis intensīvā radošā darbā, ko vada Latvijas Bankas monētu dizaina komisija, kurā kopā ar Latvijas Bankas speciālistiem darbojas Latvijā pazīstami mākslas un kultūras eksperti un mākslinieki.