Ikara sindroms
Pārbaudīt pieejamību
„Ar Ikara sindromu saslimušie
Nāk spēlēties.
Ar citiem, kas vēl gaida savu diagnozi.
Būs saule, vienalga būs!
Es zinu, es ticu, es spēlējos!”

(B. Berga.)

Betija Berga, īstajā vārdā Inga Strūberga, ir viļāniete, Viļānu Bērnu un jauniešu centra direktore, divas viņas radošās aizraušanās ir rakstīšana un gleznošana, rakstīt sākusi jau 10. klasē. Savu dzeju un miniatūras B. Berga līdz šim plašākai publikai ir lasījusi Rēzeknes Augstskolas Andrejdienas pasākumā, „Muzeju naktī”, Viļānu kultūras namā, arī Itālijā. Nesen Latgales Kultūras centra (LKC) izdevniecībā nāca klajā viņas pirmā grāmata „Ikara sindroms”, kura ilustrēta ar autores zīmējumiem.

Aprīlī grāmata jau tika prezentēta Viļānu pilsētas bibliotēkā, bet 22. maijā plkst. 17:00 „Ikara sindroms” tiks atvērts  Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītavā. Šajā laikā bibliotēkā (abonementā) būs arī apskatāma B. Bergas gleznu izstāde un būs iespēja iegādāties grāmatu. Gaidīsim visus interesentus!

Uzziņai (par Ikara tēlu)

• Ikars – tēls, kas simbolizē cilvēka vēlmi pacelties debesīs un lidot kā putnam, zaudējot smagumu, tomēr tas izsaka arī brīdinājumu no cilvēciskās pārdrošības. Daidals, Ikara tēvs, iedodams kamolu jeb „Ariadnes pavedienu”, bija palīdzējis Krētas valdnieka meitai Ariadnei izglābt varoni Tēseju, kurš Daidala celtajā labirintā nogalināja tur ieslodzīto Mīnotauru, nezvēru ar vērša galvu. Viņa tēvs, valdnieks Mīnojs, lika tēvu un dēlu ieslodzīt cietumā, taču Daidals tur no vaska un splavām sameistaroja spārnus, ar kuriem abi aizlaidās no cietuma. Neievērodams tēva brīdinājumu, Ikars pielidoja pārāk tuvu saulei, kas izkausēja vasku, dēls iekrita jūrā un noslīka. Lidojums ar savu muskuļu spēku ir cilvēces nepiepildītā fantāzija, kas reizumis piepildās tikai sapņos. Lidojumu sapnī no fizioloģiskā viedokļa parasti izskaidro kā līdzsvara traucējumus miegā vai no psiholoģiskā viedokļa kā vēlmi atbrīvoties no nomācošā zemes smaguma (pārnestā nozīmē). (Lielā simbolu enciklopēdija. – Rīga: Jumava, 2002)
  • Ikars – informācija enciklopēdijā Wikipedia.org (EN)

Uzziņai (par grāmatu „Ikara sindroms”)