„Gaisma” – pirmā latgaliešu avīze

                                                 

Foto no: ww.rezeknesnovads.lv 

     No 9. līdz 18. decembrim Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītavā skatāma pirmajam latgaliešu laikrakstam veltīta izstāde. 

 

Attēlā: Avīzes „Gaisma” redaktors F. Kemps

 


Īss ieskats vēsturē

 


     Pirmās latgaliešu avīzes nosaukums bija „Gaisma”, un tās pirmais numurs nāca klajā 1905. gada 27. novembrī. Laikraksts tika izdots Pēterburgā, tas bija nedēļas izdevums, kura redaktora pienākumus bija uzņēmies Francis Kemps. „Gaisma” modināja Latgales latviešos nacionālo apziņu, skubināja tos uz izglītību un kopdarbību un viesa cerību, ka reiz arī latvieši piedzīvos labākus laikus.


     Laikraksta parādīšanās tautā izsauca lielu sajūsmu, kā arī abonentu pieplūdumu. „Gaismas” raksti dziļi saviļņoja tautas gulošos spēkus un aizsāka nacionālās atmodas kustību plašākās tautas masās. „Gaisma” sāka saņemt vēstules, arī paši lasītāji nāca un runāja par tautas vajadzībām.


     Tiesa, drīz vien pret „Gaismu” nostājās poļu muižniecība un garīdzniecība. Dažās vietās baznīca liedza laikrakstu abonēt un lasīt, jo latviešu garīdzniecība izdeva savu laikrakstu. Nelielais inteliģences pulciņš nebija spējīgs materiāli uzturēt laikrakstu, līdz ar to „Gaismas” izdošana 1906. gadā tika apturēta.

 


     Laikraksts „Gaisma” ir digitalizēts, un to ikviens interesents var lasīt Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) veidotajā digitālajā bibliotēkā internetā, Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītavā avīze pieejama arī kompaktdiskā. Savukārt avīzes oriģināli glabājas LNB un Latvijas Akadēmiskajā bibliotēkā, daļa numuru – arī Latgales Kultūrvēstures muzejā.

 „Gaisma” LNB digitālajā bibliotēkā:

1905.gads

1906.gads

 

 

 

 

0
0
0
s2smodern
powered by social2s