Foto: V. Viša

     2019. gada 18. maijā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) notika Vislatvijas skaļās lasīšanas sacensības nacionālais fināls, kurā piedalījās arī Rēzeknes reģiona pārstāve Annija Igaune no Verēmu pamatskolas. Atbalstītāju pulkā bija Annijas ģimene, literatūras skolotāja Zinaīda Kūkoja, Rēzeknes novada bibliotēku informācijas speciāliste Valentīna Viša un Rēzeknes reģiona Skaļās lasīšanas kuratore Zenta Ruskule.

 

     LNB kopā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi, bibliotēkām un skolām visā Latvijā jau no 2017. gada septembra aicina bērnus piedalīties jaunā lasīšanas sacensībā. Aizrautīgu skaļo lasītāju no 5. un 6. klasēm 2017./2018. mācību gadā bija 7 tūkstoši, bet aizvadītajā mācību gadā skaits pieaudzis līdz 11 tūkstošiem. Tās ir vairāku līmeņu sacensības – klasē, skolā, bibliotēkā, reģionā un valsts finālā. Rīgā ieradās 30 reģionālie lasīšanas čempioni, klātienē viņus atbalstīja visa klase.

 

     Lasītprasmes pētījumi izgaismo pastāvošās problēmas Latvijā. Kā liecina 2018. gada medijpratības indekss Eiropas valstīs, Latvija ierindojas 17. vietā starp 35 valstīm. Vislielākais svars medijpratības indeksā (30%) ir tieši lasītprasmei, ko palīdz attīstīt 19 gadus īstenotā LNB lasīšanas veicināšanas programma "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija".

 

     Katru gadu aktīvā lasīšanā un jaunāko grāmatu vērtēšanā iesaistās 17–20 tūkstoši pirmsskolas un skolas vecuma lasītāju. Kopā ar skaļās lasīšanas dalībniekiem tas diemžēl veido 10% no visiem skolas vecuma bērniem un jauniešiem. Bibliotēku un skolu sadarbība valsts līmeņa projektos veicina lasīšanas prestižu, nostiprina lasīšanas tradīcijas ģimenē un vairo lasītprieku, kas ir labas lasītprasmes pamatā.

 

     Jaunā skaļās lasīšanas valsts kampaņa ir iecerēta, lai mazinātu skolēniem raksturīgo neadekvāti zemo lasīšanas prasmju pašnovērtējumu. Skaļās lasīšanas sacensība ir paredzēta arī pašapziņas celšanai, zēnu un meiteņu lasīšanas līmeņu izlīdzināšanai. Metodika kampaņas rīkošanai ir aizgūta no Nīderlandes, kur konkurss norisinās jau vairāk nekā 25 gadus, iesaistot katru gadu ap miljonu skolēnu.

 


Foto: no LNB arhīva

 

     Var apbrīnot bērnu daudzveidīgo grāmatu izvēli savam lasījumam, sākot no klasikas darbiem, piemēram, Džeralds Darels "Mana ģimeni un citi zvēri", Džanni Rodari "Sīpoliņa piedzīvojumi", Astrida Lindgrēne "Lennebergas Emīls", Pamela L. Treversa "Mērija Popinsa", līdz daudzviet pasaulē populārām mūsdienu autoru grāmatām – Džefs Kinnijs "Grega dienasgrāmata", Pauls van Lons "Šausmu autobuss", Kristīna Olsone "Stikla bērni", Andžela Naneti "Mans vectēvs bija ķiršu koks" un Marija Parra "Vafeļu sirdis". Bērni izvēlas arī latviešu autoru darbus – Vizma Belševica "Bille", Anna Skaidrīte Gailīte "Patrīcijas dienasgrāmata", Daina Ozoliņa "Izglābt vasaras brīvlaiku", Andra Manfelde "Kurš no mums lidos". Galvenais sacensību kritērijs – izrādīt cieņu bērnu izvēlei un veicināt pozitīvas emocijas.

 

     Sacensības vērtēja pieredzējusi žūrija – Renāte Punka, "Jāņa Rozes apgāda" izpilddirektore, tulkotāja; Diāna Bērza – Latvijas Radio režisore, divu grāmatu autore; Valters Krauze – šovmens, aktieris, smīdinātājs; Dagnija Baltiņa – LNB Speciālo krājumu departamenta direktore, kultūras mantojuma pārzinātāja, un mūziķis Ralfs Eilands.

 

     Pasākuma gaitā savos iespaidos dalījās pirmais Latvijas čempions lasīšanā Roberts Ozoliņš no Dobeles 1. vidusskolas. Arī šogad Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības uzvarētāja uz gadu kļuva par LNB Bērnu direktoru un ieguva ceļojošo balvu savai skolai, ko veidojis stikla mākslinieks Ernests Vītiņš, kā arī dāvanu kartes grāmatu iegādei.

 

     Bērnu direktora pienākumos ietilps ne vien reprezentācijas pasākumu apmeklēšana (piemēram, šogad LNB simtgades svinībās 31. augustā jaunā vizuālā veidolā tiks atklāts Bērnu literatūras centrs 7. stāvā), bet arī bērnu literatūras un bibliotēkas pakalpojumu vērtēšana, sava viedokļa paušana medijiem, kā arī iespēja kopā ar klasi iesaistīties Starptautiskās Jāņa Baltvilka balvas pasākumos 24. jūlijā un iegūt pilnu grāmatu kolekciju savai skolai LNB lasīšanas veicināšanas programmas "Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija" 2019./2020. gada posmam.

 

     Šīgada sacensību galvenās balvas ieguvēja ir Inna Ivanova no Naujenes pamatskolas. Viņa lasīja fragmentu no Vizmas Belševicas grāmatas "Bille" un apbūra žūrijas dalībniekus ar savu lasījumu.