„Praktiskā Jāņu grāmata” (+CD)

Grāmatā atradīsiet praktiskus padomus, kā vākt jāņuzāles, kurināt pirti, iekārtot ugunskura vietu, ko likt galdā, ko vilkt mugurā u. c.

Pārbaudīt pieejamību

 

 
„Lai līgojam, lai svinam” 

Grāmatā apkopots viss par un ap Jāņiem – vēsture, alus raudzēšanas un Jāņu siera receptes, vainagu pīšana, mājvietas pušķošana, rotaļas un spēles, Jāņu dziesmas un daudz citas informācijas par vasaras saulgriežiem.

Pārbaudīt pieejamību

   

 

„Līgosim!”

Šajā grāmatā atradīsiet informāciju par to, kā tautas tradīcijās Jāņu laikā pieņemts veikt maģiskos rituālus, lai pieburtu mīlestību, piesaistītu veiksmi, veicinātu auglību u. c.*

Pārbaudīt pieejamību

 

Biruta Senkēviča

„Jāņi – vasaras saulgrieži”

Grāmatā apkopotas Jāņu svinēšanas tradīcijas visā Latvijā, tās autores folkloras pētījumi bija pazīstami jau 20. gadsimta 20.–30. gados. Grāmata „Jāņi – vasaras saulgrieži” pirmoreiz izdota 1969. gadā Stokholmā, un šis izdevums pieejams arī Rēzeknes Centrālās bibliotēkas abonementā.

Pārbaudīt pieejamību

 

„Līgo”

Šajā brošūrā atradīsiet Helmī Staltes aprakstu par Jāņu tradīcijām un to svinēšanu, kā arī daudzas Jāņu dziesmas ar notīm.

Pārbaudīt pieejamību

 

„Līgo”

Krājumā ievietotas Jāņu tautas dziesmas no Krišjāņa Barona apkopto „Latvju dainu” 5. sējuma.

Pārbaudīt pieejamību

 

„Visu gadu dziesmas krāju”

Šajā izlasē dziesmas izvēlētas no „Latviešu tautasdziesmu” 4. sējuma, saglabājot krājuma funkcionāli tematisko kārtojumu. Aiz katras dziesmas norādīts Zinātņu akadēmijas Valodas un literatūras institūta folkloras fondu reģistra numurs un pierakstīšanas vieta.

Pārbaudīt pieejamību

 

„Visi gaida Jāņu dienu”

Šajā krājumā ietverts vairāk nekā 100 līgo dziesmu, katrai no tām pievienotas notis. Līgo dziesmas atlasītas no vairāk nekā pusotra tūkstoša pierakstītām melodijām. Dažas no tām noteikti būs zināmas, bet lielākā daļa jāmācās no jauna. Krājumā ietvertas gan senākas cilmes melodijas (neliela melodiska apjoma, ar vilcēju tipa daudzbalsību), gan pavisam jaunas – ziņģu tipa.

Pārbaudīt pieejamību

 

„Jāņu fotoalbums”

Albumā pirmo reizi Latvijas grāmatniecībā apkopots unikāls foto (285 fotogrāfijas) un uzziņu materiāls par Jāņu svinēšanas tradīcijām vēsturiskā skatījumā gadsimtu garumā. Fotogrāfijās aptverti Latvijas novadi un nozīmīgākie latviešu centri ārzemēs. Vairums fotogrāfiju ir pirmpublicējumi. 

Pārbaudīt pieejamību

 

„Gadskārtu ēdieni”

Šajā grāmatā atradīsiet īsu Jāņu aprakstu, kā arī dažādas Jāņu siera un citu Jāņiem piemērotu ēdienu receptes.

Viena no receptēm – krējuma siers.

Izejvielas: 1 kg biezpiena, 2 l piena, 2 glāzes saldā vai skābā krējuma, 3 olu dzeltenumi, sāls.Pagatavošana. Pienu uzkarsē; kad tas tuvu vārīšanai, ieber biezpienu. Tiklīdz atdalījušās sūkalas un siera masa sacēlusies virspusē, to izlej uz samitrinātas drānas un, drānu rokā svārstot, notecina suliņas. Katlā ielej krējumu, liek siera masu, iemaisa olu dzeltenumu, iemet sāli, maisot izkarsē. Masu liek piemērota lieluma bļodā.

Pārbaudīt pieejamību
 
Būsim modri  papildināsim zināšanas par vēsturiskajām tautas tradīcijām, bet baudīsim svētkus bez burvestībām un maģisku rituālu veikšanas, kas nodara ļaunumu cilvēka dvēselei!