{source}
<script type="text/javascript">

function DraugiemSay( title, url, titlePrefix ){
 window.open(
  'http://www.draugiem.lv/say/ext/add.php?title=' + encodeURIComponent( title ) +
  '&link=' + encodeURIComponent( url ) +
  ( titlePrefix ? '&titlePrefix=' + encodeURIComponent( titlePrefix ) : '' ),
  '',
  'location=1,status=1,scrollbars=0,resizable=0,width=530,height=400'
 );
 return false;
}
</script>

<a href="#" mce_href="#" onclick="DraugiemSay('Grieķija. Uzzini vairāk!',
'http://www.rezeknesbiblioteka.lv/index.php?option=com_content&view=article&id=440:griekija-grieki-sena-griekija-sengrieku-miti&catid=163:par-izstadem-cb&Itemid=104', 'Rezeknesbiblioteka.lv');">
<img src="../images/dr.gif" mce_src="../images/dr.gif" border="0" /><font color="#666666" size="2"><u>Pasaki draugiem</u></font></a>

{/source}

Foto no: www.iho-ohi.org 

     Kā grieķu vīrietis izvēlas sievu, ko grieķi domā par citām tautām, kā grieķis uzvedas pie stūres? Atbildi uz šiem un citiem jautājumiem iespējams sameklēt, aplūkojot Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītavā sagatavoto izstādi „Iepazīsim Eiropu – Grieķija”, kura būs skatāma līdz 4. oktobrim. 


Fakti un skaitļi


     Grieķija tiek uzskatīta par Eiropas kultūras un kristietības šūpuli.


     Eiropas Savienībā ir kopš 1981. gada.


     Grieķija ir neliela valsts, kuras platība nepārsniedz 132 000 kvadrātkilometru. Gandrīz divas trešdaļas Grieķijas zemes klāj kalni. Ziemeļaustrumu auglīgajā lauksaimniecības zemē ir iekopti tabakas lauki, bet dienvidos tiek audzēti augļi un dārzeņi.


     Trešdaļa Grieķijas iedzīvotāju dzīvo galvaspilsētā Atēnās, kas ir valsts kultūras, finanšu un politiskais centrs, kur senais un mūsdienīgais atrodas cieši līdzās.


     Ģimene arvien vēl ir grieķu sabiedrības pamats. Ģimenes dzīve un sabiedriskā dzīve parasti ir cieši saistītas – grieķu ģimenes locekļi kopīgi ēd ārpus mājas daudz biežāk, nekā tas pieņemts lielākajā daļa Eiropas valstu.


     Grieķu vīrietis uzskata, ka visgaršīgāk gatavo viņa māte, tāpēc meklē tādu sievu, kuras kulinārās prasmes un gaume līdzinātos mātei.


     90% grieķu mājsaimnieču mājas uzpošana ir mīļākais laika pavadīšanas laiks.

Grieķiem raksturīgs nevaldāms temperaments, patīk kārtīgi izklaidēties un baudīt ērtības, nedomājot par rītdienu.


     Grieķu manierēm kopumā visatbilstošākais vērtējums ir – draņķīgas.


     Grieķu veikaliem ir dīvaini darbalaiki, tie atšķiras atkarībā no nedēļas dienas, vasaras vai ziemas sezonas un pat no preču sortimenta.


     Grieķiem nepatīk iet pie ārsta, bet zāles viņi lieto labprāt, tāpēc valstī ir ļoti daudz aptiekāru.


     Grieķi ārkārtīgi bieži pārkāpj ceļu satiksmes noteikumus.


     Puse valsts iedzīvotāju iet dušā un pārģērbjas trīsreiz dienā, bet otra puse neuzskata par vajadzīgu mazgāties pat vienreiz dienā.


     Gadā grieķi izsmēķē 28 miljardus cigarešu.


     Grieķijā tiek lietots daudz valodu. 1976. gadā par valsts valodu kļuva katarevosa, kurā apkopotas sengrieķu un jaunās valodas tradīcijas.


     Par Grieķiju ir sarakstīts daudz mītu un leģendu. Šeit atrodas neskaitāmi kultūras un vēstures pieminekļi, kas valsti padara tūristu iecienītu.


     Grieķija ir pareizticības valsts un mūku dzīves centrs, klosteros atrodas brīnumdarītāju svētbildes, freskas, sienu gleznojumus, senās grāmatas.

 

 

 

 

Grāmatas, kurās pieejama informācija par Grieķiju

 

 

             Literatūra

 

 

 

(Fakti un skaitļi sagatavoti, izmantojot grāmatas „Grieķija” (2003, Zvaigzne ABC) un A. Fiada „Kas ir grieķi” (2002, Jāņa Rozes apgāds))