{source}
<script type="text/javascript">

function DraugiemSay( title, url, titlePrefix ){
 window.open(
  'http://www.draugiem.lv/say/ext/add.php?title=' + encodeURIComponent( title ) +
  '&link=' + encodeURIComponent( url ) +
  ( titlePrefix ? '&titlePrefix=' + encodeURIComponent( titlePrefix ) : '' ),
  '',
  'location=1,status=1,scrollbars=0,resizable=0,width=530,height=400'
 );
 return false;
}
</script>

<a href="#" mce_href="#" onclick="DraugiemSay('Uzzini vairāk par Ungāriju',
'http://www.rezeknesbiblioteka.lv/index.php?option=com_content&view=article&id=520:ungarija-eiropas-savienibas-prezidejosa-valsts&catid=163:par-izstadem-cb&Itemid=104', 'Rezeknesbiblioteka.lv');">
<img src="../images/dr.gif" mce_src="../images/dr.gif" border="0" /><font color="#666666" size="2"><u>Pasaki draugiem</u></font></a>

{/source}

ungarija
Foto: www.rezeknesbiblioteka.lv 

     No 3. līdz 10. janvārim Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītavā apskatāma izstāde „Eiropas Savienības prezidējošā valsts Ungārija”.

 Ungārija skaitļos un faktos

 


     Ungārija – oficiāli Ungāru republika – ir centrālās Eiropas valsts, kas robežojas ar Austriju, Slovākiju, Ukrainu, Rumāniju, Serbiju, Horvātiju un Slovēniju. Valsts ir ANO locekle no 1955. gada, 1991. gadā tā iestājās Eiropas Padomē, no 1999. gada ir NATO locekle, no 2004. – ES locekle.

 


     Ungārijas likumdošanas vara ir vienpalātas parlaments, lielākā daļa iedzīvotāju – ungāri (92.3%), ielākais vairums ticīgo – katoļi (51.9%).

 


     Ungārijas galvaspilsēta Budapešta ir politiskais, kultūras, komercdarbības, rūpniecības un transporta centrs. Budapeštu sauc par „Donavas pērli”. Šī brīnumainā pilsēta atšķiras ar savu kultūru un izsmalcinātību, kas pavedina un apbur. Pilsētu izdaiļo abas Donavas krastmalas ar greznām vēsturiskām ēkām, karaliskiem tiltiem un daiļiem bulvāriem. Tieši par skaistumu un romantisku atmosfēru Budapeštai piedēvēts Austrumeiropas Parīzes statuss.

 


     Budapeštā brauc ar pasaulē visgarāko tramvaju – 53,9 m.

 


     Svētā Ištvana diena ir galvenie valsts svētki, kurus svin 20. augustā. Tiek uzskatīts, ka šajā dienā tika kronēts pirmais Ungāru karalis Ištvans, kuram pieder kristietības ieviešanas nopelns valstī. Šie svētki tiek svinēti no 1083. gada pēc Ištvana kanonizācijas.

 


     Ungāru valoda ir viena no sarežģītākajām Eiropas valodām un ietilpst somu-ugru valodas grupā.

 


     Viena no ungāru etniskajām grupām ir sekeji, cēlušies no kareivīgām Gunnu ciltīm, kas savulaik iedvesa šausmas Romas impērijai.

 


     Ungārijā atrodas Eiropas lielākais ezers – Balatona ezers, kura īpatnība ir tā dziļums (vidēji 3 metri). Balatona ezeru dēvē par jūru.

 


     Pateicoties saviem termālajiem ūdeņiem, Ungārija ir ieguvusi Eiropas karstā avota nosaukumu. Pasaules mērogā Ungārija ietilpst to Eiropas valstu pieciniekā, kas bagāti ar šādiem ūdeņiem.

 


     No Ungārijas nāk plaši pazīstamais „rubika kubs”, to 1974. gadā izgudroja ungāru profesors, skulptors un arhitektūras pasniedzējs Ernes Rubiks. Arī pasaulē pirmās lodīšu pildspalvas tika izgudrotas Ungārijā, tās pagājušā gadsimta 30. gados izgudroja brāļi Biro.

 


     Ungāru virtuvē galvenais ēdiens ir cūkgaļa.  Vārds „gaļa” ungāru valodā „cūkgaļu”. Ja tirgū vai veikalā nav labas cūkgaļas izvēles, tad saimniece pateiks, ka nav gaļas.

 

  

Izmantotā literatūra

·          Budapešta. - Rīga: Zvaigzne ABC, 2003. - 264 lpp. 

·          Iepazīsti jauno Eiropas Savienību. - Rīga: Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, 2004. - 102 lpp.