Attēls no: www.ievfsp.lv 

     No 10. līdz 24. oktobrim Rēzeknes Centrālās bibliotēkas lasītavas darbinieces piedāvā apskatīt izstādi „Sports – veselībai un priekam”, kurā apkopotie materiāli sniedz ieskatu dažādu fizisko aktivitāšu klāstā un var arī pamudināt kādu kļūt par veselīga dzīvesveida piekritēju. Atcerieties – sākt nekad nav par vēlu!

 

     Vasara, kuru droši varam uzskatīt par aktīvāko, dažādām fiziskām nodarbēm piepildītāko gadalaiku, diemžēl ir aiz muguras. Klāt rudens, un jāsāk domāt, kā saglabāt savu fizisko formu, veselību un možu noskaņojumu arī mazāk „aktīvajos” gadalaikos – rudenī un ziemā.

 

     Iespēju ir daudz – gan dažādam vecumam un fiziskajai sagatavotībai, gan veselības stāvoklim un finansiālajām iespējām atbilstošu. Kuru no fizisko aktivitāšu veidiem izvēlēties? Veselīgāko aktivitāšu pamatgrupā speciālisti ierindo skriešanu, peldēšanu, slēpošanu un riteņbraukšanu.

 

     Skriešanu varētu uzskatīt par vienkāršāko un pieejamāko fizisko aktivitāti. Ar to var nodarboties jebkur un jebkad, gan vienatnē, gan kompānijā, turklāt tas neko nemaksā. Protams, skriešana ir veselīga, taču, salīdzinot ar riteņbraukšanu vai distanču slēpošanu, skrējiens ir lielāka slodze balsta un kustību aparātam. Tāpēc, ja ir problēmas ar svaru nesošajām locītavām, skriešana nav ieteicama.

 

     Visiem, kam patīk peldēt, arī tiem, kas to neprot, labi noderēs vingrojumi ūdenī. Izmantojot ūdens pretestību, iespējams gūt efektīvu, bet vienlaikus saudzējošu treniņu. Vingrojumus ūdenī bieži rekomendē jaunajām māmiņām un tiem, kam ir locītavu un muguras problēmas. Lai vingrojumi būtu sekmīgi, jāizvēlas ūdenstilpne ar stingru pamatu vai baseins.

 

     Arī riteņbraukšanai ir vairākas priekšrocības, piemēram, braucot ar velosipēdu, var ne tikai „nomest” liekā svara kilogramus, bet arī apskatīt skaistas vietas. Divas stundas nevar ne nopeldēt, ne noskriet, toties ar velosipēdu var nobraukt mierīgi.

 

     Pēdējos gados aizvien lielāku popularitāti iegūst nūjošana. Tā ir viena no ziemeļvalstu ģimenes ārstu visvairāk ieteiktajām aktivitātēm. Nūjojot tiek nodarbināti ap 90% cilvēka muskulatūras, nūjošanai nav vecuma ierobežojumu, un ar to var nodarboties cauru gadu. Nūjošana ir „zaļa” – videi un cilvēkam draudzīga, nodarbības grupā var vairot ne tikai veselību, bet arī draugu pulku.

 

     Pilates, fitness, kalanētika – šīs agrāk nepazītās fiziskās aktivitātes parādījās kā risinājums fizisko slodžu deficīta rezultātā iegūtām problēmām vairumam cilvēku, kuri sēž pie datora, mājās pie televizora vai transportā. Arī šīs vingrojumu sistēmas palīdz saglabāt veselību – atjauno vielmaiņu, samazina ķermeņa svaru, uzlabo stāju un iemāca pārvaldīt ķermeni.

 

     Nāciet apskatīt izstādi, un, kas zina, varbūt arī jūs atradīsiet sporta veidu, kuru turpmāk saukt par savu!

 

 

 

Izmantotā literatūra

Beļavniece V. Jo ātrāk, jo labāk? - 36,6o. - Nr.9 (2010), 65.-67.lpp.

Vizule D. Vingrošanas minimums „rakstāmgalda upuriem”. - Office Manager. - Nr.5 (2008), 44.-45.lpp.