Foto: www.rezeknesbiblioteka.lv

     2012. gada 17. decembrī Rēzeknes Centrālās bibliotēkas abonements lasītājiem piedāvā 51 jaunu grāmatu. Turpinājumā plašāks ieskats daļā no jaunieguvumiem.

 

     Jaunā Ošo grāmata „Emocijas” šoreiz ir par tām emocijām, kuras mūs nomoka, aizsedz dzīvi un atņem prieku, tās ir dusmas, skaudība, greizsirdība un bailes. Ošo māca izprast, kā rodas mūsu emocijas, un zināt, kā tās attīstās, kā arī piedāvā paņēmienus, kurus pielietojot, cilvēks spēj saglabāt iekšējo mieru un gudrību pat vissarežģītākajās situācijās.

 

     Grāmatas „Emocionālā vardarbība” autore ir V. Ruduša – pedagoģijas un psiholoģijas maģistre, kas veikusi padziļinātus emocionālās vardarbības pētījumus izglītības iestādēs Latvijā. Grāmatas pirmajā nodaļā autore piedāvā emocionālās vardarbības teorētisko raksturojumu, otrā nodaļa atklāj vērojumus praksē. Trešā nodaļa piedāvā emocionālās vardarbības izpētes metodes, bet ceturtā – autores realizētā intervences eksperimenta rezultātus un autorprogrammu, kuras mērķis ir emocionālās vardarbības novēršana. Grāmatā atklāti runāts par emocionālo vardarbību ikdienas saskarsmē, tās ietekmi uz personības attīstību bērnībā un skolas gados un sekām turpmākajā dzīvē. Autore iedrošina lasītāju vērot un atpazīt emocionālās vardarbības izpausmes bērnu starpā, pieaugušo un bērnu attiecībās, kā arī vienam pret otru.

 

  

 

     A. Ozoliņas Nucho un M. Vidneres metodiskais līdzeklis „Intervēšanas prasme” palīdzēs attīstīt intervēšanas iemaņas un prasmes, grāmata var noderēt ne vien psihologiem un žurnālistiem, bet arī ikvienam, kura ikdienas darbs saistīts ar saskarsmi. Prasmīga intervēšana palīdz sadzirdēt personības pašattīstības dziļākās tendences un rosināt pareizāko psihiskās aktivitātes izvēli. Grāmatā apskatīti intervēšanas nolūki un veidi, sekmīgas intervēšanas pamatprincipi, jautāšanas veidi, pārfrāzēšanas paņēmieni, problēmu iztirzāšanas māksla, bezvārdu signālu un paužu izmantošana, vārdu krājuma paplašināšana, memuāru rakstīšanas metodes u. c.

 

      I. Auziņas grāmatā „Lakatu sējumi” piedāvātas lieliskas idejas gan klasiskiem, gan neordināriem lakatu un šaļļu sējumiem, kā arī sniegti noderīgi padomi par lakatu izvēli un iegādi. Izdevumā kopumā apskatīti 14 dažādi lakatu sasiešanas varianti ar zīmējumiem un fotoattēliem.

 

     S. Korfijas grāmatā „Pirmie soļi modes dizainā” soli pa solim atklāta zīmēšanas pamattehnika, dažādu krāsu flomāsteru un zīmuļu izmantošanas iespējas un daudzveidīgu faktūru atainošanas paņēmieni, skaidrots, kā pareizi uzzīmēt cilvēka figūru. Noderīga ir arī izsmeļošā modes terminu vārdnīca un nodaļa par tērpiem, kurpēm un aksesuāriem.

 

  

 

     Grāmatas „Ziedu kārtošanas māksla” autori M. Velfords un S. Vikss ir baletdejotāji, kas agrāk dejojuši baleta teātrī, bet pēc dejotāju karjeras beigām pievērsušies floristikai un atvēruši ziedu veikalu. Bagātīgi ilustrētajā grāmatā sniegti vienkārši ieteikumi un piedāvāti paņēmieni, kā sakārtot ziedus visdažādākajās kompozīcijās un dekoros. Izdevumā atklāts, kuras krāsas ziedi vislabāk sader un kā izvēlēties piemērotāko vāzi ziedu kompozīcijām. Ieteikumi noderēs, lai mācītos sakārtot ziedus pušķī, apgūtu prasmi izveidot kompozīciju oāzē vai radītu ziedu piespraudi kāzu svinībām. Grāmatā atradīsiet arī padomus, kā pēc iespējas ilgāk saglabātu ziedus smaržīgus un skaistus.

 

     Daiļliteratūras klāstā I. Indrānes grāmata „Divpadsmit logi” ar divpadsmit neuzrakstīto romānu fragmentiem – stāstiem, kuros rakstniece tēlo dažādu paaudžu dzīvi 20. gs. 90. gadu un 21. gs. sākuma Latvijā – cilvēku cīņu par savu materiālo un garīgo pastāvēšanu, vērtību saglabāšanu. I. Indrānes darbi – no vairāku paaudžu tik iemīļotās „Lazdu laipas” līdz mūsdienu „Dievsunīšiem” – lasītājiem ir zināmi un tuvi. Šogad rakstnieces devums latviešu literatūrā novērtēts ar augstāko balvu – Triju Zvaigžņu ordeni.

 

  

 

     Jaunieguvumos arī R. Mežavilkas (līdz šim publicējusi 3 dzejoļu grāmatas, iestudētas 2 viņas lugas) debija prozā „Dzimuši Latvijai”. G. Berelis par šo grāmatu saka: „Galvenā varone Anna, mūsdienīga un dzīvē it kā veiksmīga sieviete, nejaušu apstākļu sakritības dēļ nonāk tādā kā laika bedrē”, un viņas atmiņā atdzīvojas tīņa gadu pieredzējumi 80. gadu nogalē: neviens vēl nezina, ka sociālisms jau pagalam, jo tā idejas vismaz lozungos un deklarācijās joprojām dzīvas, arī reālisms kā jau sociālismā – ar visām smakām, pelēcību un klapēm uz acīm, ar Brežņeva nāvi, pirmajiem pagrīdes videoseansiem, Pirmā maija demonstrāciju, Planetārija kafejnīcu „Dieva Auss”, ielām, kas nodēvētas Stučkas un Ļeņina vārdā. Taču jaunļauži spļauj virsū sociālismam, viņiem ir svarīgāka nodarbe – iepazīt dzīvi, bohēmu un pirmo mīlestību. Visas šīs patiesi kolorītās pārmaiņu laika ainiņas saista autores intonācija – lāgiem maigi liriska un nostalģiska, lāgiem krietni skarba, lāgiem mazliet ironiska.”

 

     Aktrises I. Balodes grāmatā „Rīga – Pekina jeb ceļošana un izdzīvošana ne-sezonā” aprakstīti autores un mūziķa Rolanda Ūdra jautrie, trakie un brīžiem neticamie piedzīvojumi 16 ceļojuma laikā apmeklētajās valstīs: Latvijā, Lietuvā, Polijā, Slovākijā, Ungārijā, Slovēnijā, Horvātijā, Serbijā, Bulgārijā, Turcijā, Gruzijā, Armēnijā, Pakistānā, Indijā, Nepālā, Tibetā un Ķīnā. Šis ceļojums viņiem sanācis diezgan netradicionāls – Balode un Ūdris tajā devušies bez finansiāliem iekrājumiem, paļaujoties uz veiksmi, ļaužu labvēlību un savu izturību. Šajā laikā viņi dzīvojuši gan kā noplukuši klaidoņi, gan kā īsti karaļi – izbaudījuši ielu un klubu muzikantu dzīvi, gulējuši viesnīcās, parkos, pludmalēs un vilcienu stacijās. Satikuši daudz dažādu cilvēku, pieredzējuši Kaukāza pretrunas, musulmaņu pasaules brīnumus, hindu dīvainības, Pakistānas viesmīlību, kā arī Ķīnas sociālisma varas priekšrocības un mīnusus.

 

  

 

     A. Deģa romāns „Marijas ielas koķetes” stāsta par prieka namu iemītnieču sadzīvi un darbu, tas balstīts uz reāliem notikumiem, darbības vieta – Rīga, 20. gs. 30. gadi. Stāsts ir par Latvijas zemākajiem sabiedrības slāņiem un to dzīvi, jaunu meiteņu centieniem „izsisties” un izkļūt no sabiedrības padibenēm. Pats autors to ierindo erotisko detektīvu žanrā. Grāmata ir pilna ar Ulmaņlaiku kolorītu, izteicieniem, saskatāma arī līdzība ar Rīgas dzejnieka Aleksanda Čaka dzejoļiem, kas vēstīja par Rīgas bruģi un mīlestību.

 

     Dz. Žuravskas romāns „Izcirtumā dzērve kliedz” savukārt stāsta par mūsdienu jauniešiem, kuri gatavojas beigt 12. klasi. Sižetā atspoguļota draudzība, mīlestība, nodevība un piedošana, kā arī attiecības starp paralēlklasēm.

 

     Ķīniešu rakstnieces un filmu producentes G. Sjaolu grāmata „Mazā ķīniešu - angļu vārdnīca mīlētājiem” ir jauks un sirsnīgs mīlas stāsts par ķīniešu meiteni, kas ierodas Londonā mācīties angļu valodu, iemīlas angļu puisī un mēģina salāgot savus priekšstatus par laimi ar mūsdienu rietumu sabiedrības brīvajiem uzskatiem. Izlolotā ilūzija par laimīgu kopdzīvi ar kinoteātrī sastapto vīrieti sāk irt, kad meitene tuvāk iepazīst savu mīļoto un viņa pagātni. Tā kā grāmatas varone tikai vēl mācās angļu valodu un vēstījums veidots tieši viņas personā, grāmatā ir daudz gramatiski nepareizu konstrukciju, kas šī darba kontekstā nav vis neizlabotas kļūdas, bet apzināti lietots līdzeklis.

 

     Pilnu jauno grāmatu sarakstu skatieties šeit.

     Nākamā jauno grāmatu diena abonementā – 2. janvārī.

 

Līdzīgi raksti